Miesiączka to już przeżytek?

Bóle brzucha, skurcze, zmiany wagi i nastroju niejednokrotnie potrafiły popsuć wakacyjny wyjazd lub weekend. Specjaliści prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych metod na planowanie okresu, jednak czy to bezpieczne? A może współczesne kobiety nie potrzebują już menstruacji?

Moja dziewczyna właśnie skończyła przechodzić przez „te dni”, chociaż ostatnio, za namową twórców reklamy No-Spy, staram się mówić odważnie „okres”! Pomijając już mniej istotne nazewnictwo, wspomniany „okres” przebiegał dość szablonowo – kiepskie samopoczucie, ogólne rozdrażnienie i… potworny ból brzucha. Kobiety różnie znoszą miesiączkowanie. W przypadku mojej dziewczyny jest to ta mniej szczęśliwa grupa. I nie chodzi mi nawet o te mniej sympatyczne stosunki między nami w czasie trwania jej okresu (chociaż bywają naprawdę różne), ale bardziej o niebotyczne męki przez jakie zmuszona jest co miesiąc przechodzić. Prób pozbycia się tych dolegliwości było naprawdę wiele: leki przeciwbólowe, zioła, termos, a nawet ćwiczenia. Niestety okres nadal dawał się we znaki, a wizja miesiączkowania bez cierpień wydawała się być coraz bardziej niemożliwa.

Mitem jest to, że trzeba miesiączkować. Trzeba mieć hormony płciowe. […] Jeszcze w XIX wieku, w 1850-60 roku, kobiety rodziły szesnaścioro dzieci, były cały czas w ciąży, nie miały miesiączki. Potem ze względu na emancypację, na kontrolę urodzin, miesiączki się pojawiły i jest mniej porodów. To jest zło, z którym ginekolodzy próbują walczyć. Można między innymi pomóc sobie antykoncepcją, ale są też takie sposoby, że jeżeli panie już skończyły rodność, to można im usunąć śluzówkę macicy. Tak zwaną termoablację zrobićtłumaczył kiedyś dr Tomasz Zając widzom telewizji śniadaniowej. Pomimo całej tej wspaniałomyślności ginekologii, sama wypowiedź brzmi dość kontrowersyjnie, dlatego nie dziwi mnie burza w mediach społecznościowych jaką wywołała. Ale spójrzmy na to wszystko trzeźwym okiem – czy miesiączkowanie na pewno jest kobietom potrzebne?

Na początek warto zastanowić się jakie zdanie na ten temat mają same kobiety. Moja koleżanka Natalia zapytana o to, czy menstruacja powinna być nieodłącznym elementem kobiecego życia odpowiada – Osobiście nie cierpię mieć okresu… Uważam, że mężczyźni mają lepiej, ponieważ nie muszą się babrać co miesiąc. Gdyby był jakiś tani skuteczny sposób na zatrzymanie miesiączki, to chętnie bym z niego skorzystała. Odmienne zdanie ma Wiktoria, twierdząc, że – u kobiet jak i u mężczyzn są jakieś dolegliwości, z którymi się urodziliśmy i to jest częścią naszego żywota. Kobiety wcześniej jakoś z tym sobie radziły i żyły. – Na pytanie o pozytywy płynące z posiadania miesiączki, odpowiedzi były dość zbliżone:  Jak masz okres, to chociaż znak, że nie zaciążyłaś! Co nie zmienia faktu, dobrze byłoby jakoś złagodzić jej objawy. Jednak czy menstruacja jest w ogóle kobietom potrzebna?

Z informacji zamieszczonych na poradnikzdrowie.pl wynika, że stała obecność miesiączkowania w życiu kobiety nie jest konieczna. Potrzeba menstruacji pojawia się wtedy, kiedy kobieta chce zajść w ciążę, a studentki w wieku 20 lat raczej nie myślą o zakładaniu rodziny. Podobna sytuacja tyczy się kobiet, które swoje pociechy już mają i nie planują ich więcej. Pojawia się też coraz częściej używane określenie „luksusowej kobiety”, czyli takiej, która posiada pełną świadomość na temat swojego ciała i potrafi je kontrolować. Ponadto bywają sytuacje, w których brak miesiączki nie jest luksusem, a koniecznością. – Wszelkie nieprawidłowości związane z cyklem miesiączkowym – stany  patologiczne (np. bolesne, obfite ze skrzepami miesiączki) mogą prowadzić do niedokrwistości. Ponadto objawy związane z zespołem PMS (nudności, biegunki, zaburzenia nastroju) mogą znacząco wpływać na jakość życia kobiety – stwierdziła dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta. Zatem próby wyeliminowania menstruacji przez ginekologów, to nie tylko dążenie do wykreowania „luksusowej kobiety”.

Każda nowa epoka to seria przemian i problemów. Styl życia współczesnej kobiety różni się od tego sprzed kilkudziesięciu lat. Okres to z pewnością to niezbędny element podczas zakładania rodziny, jednak czy poza tym jest kobietom niezbędny?

The following two tabs change content below.
Dawid Zapora

Dawid Zapora

Student dziennikarstwa i poeta amator. Sztuką dziennikarską nie jest ciekawość świata lecz umiejętność mówienia do ludzi, dlatego na pierwszym miejscu zawsze stawiam człowieka. Oprócz pisania zajmuje mnie sztuka radiowa, a hobbystycznie webmastering i subnetting. Bez muzyki niech skończy się świat.