Międzynarodowy Dzień Tańca

 Taniec to uzdrowiciel. W tańcu ludzkość może się spotkać. 

Międzynarodowy Dzień Tańca to święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. 29 kwietnia – dzień ten wybrano, aby upamiętnić chrzest wielkiego reformatora sztuki tanecznej, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa, Jeana-Georges’a Noverre’a.

Z okazji Dnia Tańca każdego roku inny artysta związany z tą sztuką przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec. W ubiegłych latach autorkami orędzia byli między innymi amerykańska tancerka i specjalistka w zakresie antropologii tańca Katherine Dunham, Maurice Béjart, Mahmound Reda, Kazuo Ohno i Robert Joffrey.

W tym roku motywem przewodnim są słowa egipskiej tancerki i choreografki – Karimy Mansour. W swoim wystąpieniu podkreślała, że ruch jest językiem, którym mówimy wszyscy.

Ruch jest językiem uniwersalnym, językiem każdego człowieka, jeśli tylko otworzymy nasze zmysły i będziemy chcieli posłuchać. Musimy tylko słuchać. Słuchać bez zakłóceń, bez osądu, słuchać w ciszy i pozwolić, by ruch opanował nasze ciało, ponieważ wszystko w nas i dookoła nas jest w ruchu, nieustannym ruchu. W tańcu ciało nie kłamie, ponieważ wsłuchuje się w swoją prawdę i ukazuje ją. Słuchając bicia naszego serca, możemy tańczyć taniec życia, który wymaga ruchu, zwinności i zdolności adaptacji, ciągle zmieniającej się choreografii”.

Czytamy również, że ruch i tanieć to obszary, w których możemy przechodzić od tego, co wertykalne do tego co horyzontalne czyli z góry do dołu i odwrotnie. Ruch i taniec jest tam, gdzie chaos daje się (lub nie) kreować i układać na nowo. Jest tam, gdzie możemy tworzyć, raz po raz, naszą własną rzeczywistość oraz ulotne, efemeryczne chwile. Chwile, które mogą nas dotknąć i pozostać w naszych wspomnieniach, inspirować, zmieniać nas i innych na całe życie. To jest moc prawdziwej ekspresji, moc tańca.

The following two tabs change content below.
Natalia Jasinska

Natalia Jasinska

Natalia Jasinska

Ostatnie wpisy Natalia Jasinska (zobacz wszystkie)