Międzynarodowy Dzień Szpinaku

Na 26 marca przypada Międzynarodowy Dzień Szpinaku – nie tylko fantastycznie łączy się z innymi produktami w kuchni, a przede wszystkim posiada wiele właściwości zdrowotnych i jest podstawowym składnikiem zdrowej diety.
Początki szpinaku zaczynają się w Iranie. W Chinach określany jest „perskimi zielem”, kolejno trafił do Europy. W kuchni możemy znaleźć go dosłownie wszędzie, począwszy od sałatek, kanapek czy dań głównych. Świetnie łączy się również z makaronem, ciastem francuskim czy pierogami.
Szpinak bogaty jest w żelazo, wapń, kwas foliowy, potas i witaminy C, E, K, B1, B2, B6. To nie wszystko- posiada składniki, które wzmacniają nasz organizm – mangan, jod i karoten. Warzywo posiada antyoksydanty, które sprzyjają naturalnym mechanizmom obronnym organizmu.
Spożywanie go chroni przed miażdżycą, jego liście wykazują właściwości antynowotworowe. Chroni także przed Parkinsonem, jak i przeciwdziała rozwojowi choroby Alzheimera. Osoby, które często narażone są na stres również powinny go spożywać. Znajdujący się w nim magnez obniża stres, łagodzi bóle głowy i jej zawroty. Szpinak posiada niską kaloryczność, osoby z nadciśnieniem czy z problemami odżywiania zdecydowanie powinny umieścić go w swoim jadłospisie. Kto powinien go unikać? Osoby mające problemy z kamicą nerkową, reumatyzmem czy artretyzmem.

 

 

 

 

 

 

 

The following two tabs change content below.
Zaneta Choinka

Zaneta Choinka

Studiuję dziennikarstwo i komunikacje społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Interesuję się muzyką i tańcem. Lubię podróżować i poznawać nowych ludzi. W życiu ważne są dla mnie wartości rodzinne i przyjacielskie.
Zaneta Choinka

Ostatnie wpisy Zaneta Choinka (zobacz wszystkie)