Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego

Czwartego grudnia w Lublinie odbyło się II Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego. Otwarcie wystawy i wręczenia nagród odbyło się w Galerii Labirynt. Zainteresowanie  wydarzeniem było spore, dużo osób przewinęło się podczas prezentacji. Nikomu nie zabrakło miłego towarzystwa, kontrowersyjnych obrazów i dobrego wina.

Międzynarodowe Biennale Plakatu to cykliczna impreza artystyczna powołana do życia z inicjatywy polskich artystów grafików w 1966 roku. Inspiratorem i wieloletnim organizatorem tego przedsięwzięcia był profesor Józef Mroszczak. Polskie biennale jest pierwszym na świecie, które poświęcono sztuce plakatu i odbywa się co dwa lata w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Studenci również mają swoją imprezę tego rodzaju, która nazywa się Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego.

709ebbaa1e4c17b57a6d571ea62b5eabUczestnikami drugiej edycji byli studenci uczelni artystycznych i młodzi profesjonaliści, reprezentujący ponad 30 krajów. Takie spotkanie daje okazję do konfrontacji sposobów obrazowania i postaw twórców, wywodzących się z różnych kręgów kulturowych. Prezentują oni prace w kategorii ogólnej oraz dwóch kategoriach tematycznych: II wojna światowa i 700 lat Lublina. Spośród ponad 1500 zgłoszeń konkursowych do wystawy zakwalifikowano około 350 plakatów. Już pierwsza edycja imprezy okazała się miarodajnym, międzynarodowym przeglądem sztuki plakatu młodego pokolenia. Wydarzeniu patronują: Muzeum Plakatu w Wilanowie i Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Nagrody pieniężne i upominki otrzymali uczestnicy z Białorusi, Meksyku, Korei, Francji, Japonii, Portugalii oraz Polski. Najbardziej kontrowersyjne dzieło było wykonane przez jednego polskiego artystę. Plakat o nazwie Matka Joanna Od Aniołów, wzbudziła gorące dyskusję i krytykę wśród oglądających. W przedstawionych pracach artyści kładli nacisk na politykę, społeczeństwo, ludzkie uczucia oraz instynkty.

Ekspozycja będzie czynna do 23 grudnia, zapraszam do przyjścia i zanurzenia w świat kolorów, emocji i obrazu.

The following two tabs change content below.
Teresa Ulianytska

Teresa Ulianytska

Obecnie studiuje na dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczestniczy w polsko-ukraińskim wolontariacie MP3 (możesz pomóc: prawda, pokój, pomoc). Jej zainteresowania: czytanie książek, oglądanie filmów i aktywny odpoczynek. Uwielbia podróżować i robić zdjęcia, a także śpiewać, organizować spotkania, imprezy oraz spędzać czas z bliskimi. W wolnym czasie przykłada się do nauki. 😉

Napisz komentarz