Media w służbie integracji

zintegrejszynCudzy, obcy, a może inny? Każdy z nas ma odrębne zdanie na temat obcokrajowców. Ważne, żebyśmy nie stawiali im barier do integracji i zaaklimatyzowania się w naszym środowisku. Właśnie w tym pomaga im Centrum Wolontariatu, a także projekt „Media w Służbie Integracji”. Przekonajcie się sami, o co w tym wszystkim chodzi.

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim organizuje projekt „Media w Służbie Integracji”. Ma on na celu pokazanie, że nie każdy z nas jest taki sam i żyjemy wśród różnych kultur. Projekt zrzesza młodych ludzi, którzy poprzez różne kanały medialne promują informacje na temat cudzoziemców i ich życia w Polsce. W realizacji zamierzonych celów pomaga Radio eR, YouTube oraz Facebook. Za pomocą tych narzędzi studenci mają możliwość szlifowania swoich umiejętności w praktyce. Poza doświadczeniem mogą poznać również wielu interesujących ludzi. Wszystko rozpoczęło się od warsztatów w Poniatowej, o których pisaliśmy w jednym z naszych artykułów: KLIK.

Dlaczego projekt skupia się na młodzieży? Jak mówi koordynator merytoryczny – dr Wojciech Wciseł, chodzi przede wszystkim o kreatywność i świeżość, jaką mogą oni wprowadzić do tego przedsięwzięcia. Dzięki temu ukaże nowe spojrzenie na sytuację, pełne fantazji ludzi młodych. Projekt ma trafić przede wszystkim do zwykłych Polaków. Ma uświadomić, że cudzoziemcy są wśród nas i każdy może mieć z nimi do czynienia. Nie ważne, czy jesteśmy urzędnikami, odpowiadającymi za ich sytuację socjalną lub pracę, czy też studiujemy z nimi lub siedzimy w jednej szkolnej ławce.

Co jest celem projektu? Przede wszystkim zlikwidowanie barier integracyjnych. Cudzoziemiec jest człowiekiem takim jak my, bez względu na jego kulturę, wiarę, czy kolor skóry. Nie ma ludzi lepszych i gorszych. Właśnie o tym mówią uczestnicy projektu, w swoich audycjach. Dla studentów jest to szansa na zdobycie doświadczenia i nowych umiejętności. Grupa radiowa uczy się nagrywania dźwięków oraz ich montażu i już w tym momencie każdy z jej członków ma za sobą pierwsze audycje. Efekty ich pracy będzie można usłyszeć w maju na antenie Radia eR. Grupa telewizyjna również rozpoczęła działanie. Niedługo powstanie kanał na YouTubie, gdzie będzie można sprawdzać ich filmiki. Wszystkie materiały integrujące promowane są na Facebooku. Serdecznie zapraszamy na fanpage Zintegrejszyn. Nad działaniem każdej z grup czuwa ich koordynator – Tomasz Danielewicz.

Działania na rzecz integracji są niezwykle istotne. Niewiele trzeba, aby wszystkim żyło się dobrze w prawdziwej wspólnocie. Wystarczy odrobina chęci, żeby pomóc innym, a zarazem samemu sobie. Poznawanie obcokrajowców sprawia bowiem, że stajemy się bardziej tolerancyjni, a przede wszystkim szczęśliwsi.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.

Napisz komentarz