Media łączą, czy dzielą pokolenia?

Generation YWartość mediów jest niezaprzeczalna. Ale jaki mają wpływ na życie rodzinne i społeczne w kontekście różnic i podobieństw między pokoleniami? Spróbujmy się nad tym zastanowić…

 Transmisje sportowe

Czegokolwiek by nie powiedzieć złego (EURO 2012… Polacy nic się nie stało!), czy dobrego (Siatkarskie Mistrzostwa Świata Mężczyzn 2014! Polska! Biało-czerwoni!) o naszych reprezentacjach w różnych dyscyplinach, na pewno to właśnie jest temat spajający wszystkie pokolenia. Podczas transmisji meczu, realizator bardzo często pokazuje uśmiechnięte twarze kibiców ze wszystkich grup wiekowych – od malutkich dzieci, trzymanych na rękach przez rodziców, po osoby starsze, o niemal białych włosach. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że media, transmitujące mecze i inne zawody sportowe, przyczyniają się do powstawania więzi międzypokoleniowych, chociażby podczas wspólnego kibicowania. Kiedy jest mecz, cała rodzina zbiera się przed telewizorem i spędza razem czas. Zadajmy sobie jednak pytanie – co się dzieje, kiedy jest kilka programów do wyboru, a tylko jeden telewizor? Chyba każdy  z nas wie, co oznacza termin „wojna o pilota”. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że jest to argument potwierdzający tezę: media dzielą pokolenia.

 Czas na prasę

Prasa oferuje bardzo szeroki wachlarz tematyki, więc każda grupa wiekowa, niezależnie od zainteresowań, znajdzie coś dla siebie. Istnieją jednak gazety, które łączą w sobie wiele różnych tematów, np. Forum. Tego typu wydania mogą mieć niezwykłą wartość spajająca różne pokolenia. Umożliwiają dzięki temu także oszczędność – jeden egzemplarz czyta  każdy członek rodziny, a potem da się go jeszcze sprzedać w skupie makulatury. Czy prasa może w ogóle dzielić pokolenia? Chyba tylko w taki sposób, że każdy zasłania się płachtą swojej gazety i przez to zduszone są w zarodku wszystkie próby podjęcia jakiejkolwiek konwersacji… Podobnie działają też książki, filmy, smsy i muzyka… Chociaż jedynie o prasie Napoleon Bonaparte powiedział: „Bardziej boję się trzech gazet niż trzech tysięcy bagnetów”.

 A co z radiem?

W radiu natomiast wszystko zależy od gustów muzycznych wśród członków danych pokoleń. Można wspólnie słuchać jakiejś audycji i zachwycać się nią, ale równie dobrze może występować ogromny konflikt między fanami Metallici i Anny German, mieszkającymi pod jednym dachem. W tym przypadku więc wiek, czy pokolenie nie gra żadnej roli – najistotniejsze są upodobania i charakter członków danej grupy (podobnie jak w mitologicznym konflikcie racji między tchórzliwą Ismeną, a odważną Antygoną – każda z nich miała inny światopogląd, chociaż były siostrami).

 Internet

Dla młodych – główne źródło informacji, miejsce zawierania znajomości, czasem związków, ogólnie rzecz biorąc – ulubione medium. Dla starszych – rzecz zbyteczna, bez której można się doskonale obejść. Konflikt pokoleń zachodzi więc tutaj z całą pewnością. Istnieje jednak jeszcze jedna ważna sprawa – sieć jest formą kontaktu  między ludźmi. Dwie kochające się osoby, które dzieli duża przestrzeń, mogą porozmawiać ze sobą w każdym momencie.

Na koniec chciałabym przytoczyć słowa Stanisława Juszczyka, pochodzące z książki Człowiek w świecie elektronicznych mediów – szanse i zagrożenia: „Media stanowią integralną część współczesnej rzeczywistości. Dzięki nim świat jest zupełnie inny niż ten, w którym żyły poprzednie pokolenia. Media są przecież tworem człowieka. Nie tylko usprawniają jego pracę, ale również zwrotnie oddziałują na niego i wpływają na postrzeganie przez niego rzeczywistości. […] Media często zabierają czas wolny odbiorcom, który mogliby przeznaczyć na sprawy rodzinne, wypoczynek, relaks lub korzystanie z innych form kontaktu z kulturą.”  A teraz zastanów się, drogi Czytelniku – jak Ty widzisz otaczający Cię świat? Czy dostrzegasz w nim jeszcze innych ludzi, ze swojego, czy też innego pokolenia? Czy media nie przesłoniły Ci piękna prawdziwych uczuć i emocji? Czy pamiętasz jeszcze, czym jest miłość w rodzinie?

Katarzyna Hawryluk
II LO w Chełmie

The following two tabs change content below.