MASA GLINY

Sztuka ma wiele wymiarów. Dzięki niej możemy odkrywać siebie i rozwijać swoje zdolności. Sztuka to my, to nasza wyobraźnia, jedna z wielu form bycia twórcą nowej rzeczywistości.
Najlepszym sposobem pozwalającym na realizację tego szczególnego powołania jest ceramika.

Artyści z pracowni Masa Gliny[1] są zdania, że ich wyroby są „dla każdego, kto ceni niesztampowe ciekawe wzornictwo i ręczną robotę”. Na tworzenie wyrobów ceramicznych w swoim warsztacie poświęcają kilka godzin dziennie; nie można jednak dokładnie sprecyzować czasu trwania pracy nad jednym obiektem, gdyż jest on zależny od wielkości stopnia skomplikowania przedmiotu. Cały proces zaczyna się od  poznania kilku podstawowych technik tworzenia rzeczy z gliny: budowania z wałeczków, z płata czy odlewania z form. Tutaj zaczyna się magia: dzięki inwencji twórczej, polegającej na modyfikowaniu utartych wzorów i tworzeniu nowych z bezkształtnej, mazistej substancji artyści wyczarowują prawdziwe arcydzieła. Źródłem dla danego wytworu ceramicznego jest wizja, która później przekłada się na zadowolenie klienta. Całości zawsze przyświeca idea, że należy tworzyć rzeczy nie tylko ładne, ale i funkcjonalne.  Okazuje się jednak, że w pracy garncarza potrzebne są nie tylko dobre pomysły i wprawne dłonie. Równie istotna jest wrodzona wrażliwość, która przesądza w zasadzie o ostatecznym kształcie tworzonych przedmiotów. „Każdy cykl obiektów, który tworzę, ma w sobie jakąś myśl, odnosi się do zagadnienia, które w jakiś sposób mnie porusza” – informuje Agnieszka – (jedna z ceramiczek tworzących w Masie Gliny). W Masie Gliny prace nie odbywają się grupowo, wszystkie projekty tworzone są indywidualnie.

Dla jednych wymarzoną formą relaksu jest SPA, dla innych uprawianie sportu, jeszcze inni natomiast wybierają robótki w pracowni ceramicznej, spędzając czas na kreowaniu swoich własnych, oryginalnych, autorskich prac. Znajdują w ten sposób okazję do czerpania radości i satysfakcji z życia. Wytwór ceramiczny może być świetnym prezentem dla najbliższych, ponieważ za delikatną, glinianą skorupką kryje się czas poświęcony sobie, w którym można oderwać się na chwilę od codziennych spraw. Dzięki temu można nabrać także inwencji twórczej.

Może spróbujesz i Ty?Wyroby artystyczne można podziwiać na stronie firmy Masa Gliny.
https://www.facebook.com/masagliny/

[1] Firma Ceramiczna w Warszawie przy ul. Odolańska 11, 02-560 Mokotów.

 

The following two tabs change content below.
Natalia Nigborowicz

Natalia Nigborowicz

Jestem Natalia, pasjonują mnie podróże i odkrywanie świata. Wolny czas chętnie poświęcam dobrej książce. Zawsze przegrywam z kawałkiem czekolady.
Natalia Nigborowicz

Ostatnie wpisy Natalia Nigborowicz (zobacz wszystkie)