Mam postanowienia, że spełnię swoje marzenia

postanowienia-noworoczne-tydzień-późniejRozpoczyna się nowy 2015 rok. Każdy z nas zapewne ma nadzieję, że przyniesie on wiele dobrych i radosnych chwil. Początek roku często staje się idealnym powodem do długo oczekiwanych zmian. Kiedy bowiem postanowimy sobie coś o północy w sylwestrową noc, łatwiej jest nam tego dotrzymać. Być może wiąże się to z magią tego wieczoru, a może po prostu jest to zakodowane w naszej psychice. Zapytałam naszych czytelników o to, co sądzą na temat postanowień noworocznych. 

Zdania na ten temat w większości są podzielone. Według jednej z naszych czytelniczek noworoczne postanowienia są potrzebne. Pozwalają na realizację pewnych zamiarów, których nie zawsze mogliśmy się podjąć. Nowy Rok jest idealnym czasem na ich wykonanie.
Według innej opinii, postanowienia są bardzo potrzebne, aczkolwiek bezsensowne. Wielu ludzi zakłada sobie pewne cele, a potem i tak ich nie spełnia. Osoba dążąca do osiągnięcia swojego planu będzie w tym konsekwentna. Uda jej się tego dokonać, bez względu na noworoczne wymysły. Część z nas jednak potrzebuje takiego planu, by zmotywować się do działania. Tego typu postanowienia pomagają w pracy nad własnym charakterem i uczą samodyscypliny.
Istnieją również tacy ludzie, którzy są przeciwni tego typu przedsięwzięciom. Nowy Rok to z zasady pewien przełom, jednakże tylko teoretycznie. Na początku możemy sobie coś postanowić, ale potem najczęściej o tym zapominamy i wracamy do starych nawyków. I wtedy jesteśmy w punkcie wyjścia, to nic nie zmienia.
Często bywa tak, że postanowienia noworoczne robione są na siłę, ponieważ tak po prostu wypada. Zazwyczaj wymyślamy coś z przymusu lub presji i dlatego trudno potem tego dotrzymać. Daty nie mają tu znaczenia, każda jest dobra, żeby sobie coś postanowić i z całych sił do tego dążyć.

Około 15 % Polaków łamie swoje postanowienia już po kilku dniach. Najczęstsze zamiary do realizacji to rzucenie nałogów. Ilu palaczy próbowało swoich sił tuż po Nowym Roku? Ilu z nich się to udało? Właśnie na tym przykładzie dokładnie można stwierdzić, że postanowienia noworoczne to niewypał. Najlepiej bowiem rzucić od razu, kiedy o tym pomyślimy. Nie ma co czekać do Nowego Roku, bo nic nam z tego nie wyjdzie… Inne postanowienia dotyczą na ogół zdrowia i wyglądu. Panowie chcą spożywać mniej alkoholu, a Panie schudnąć przynajmniej 10 kilogramów. Oczywiście na zdrowej diecie i ćwiczeniach. Jeśli jednak nie mamy silnej woli, tutaj również Nowy Rok niewiele pomoże. Pierwszy tydzień będzie fajny. Po weekendzie znów zabieramy się za czekoladę i odpuszczamy ćwiczenia, bo w końcu ,,co masz zrobić dziś, zrób jutro’’. 😉

Studenci, ilu z Was obiecywało sobie od Nowego Roku systematyczność w nauce? Myślę, że przynajmniej co drugi. Nadchodzi sesja, a my wciąż mamy pustkę w głowie… Co zostało z obietnic?

Oczywiście do postanowień możemy doliczyć wielką miłość, ustatkowanie i spełnienie marzeń. Czy to jednak zależy wyłącznie od nas? Można by się nad tym długo zastanawiać. Jeśli jednak chcemy spełnić te najskrytsze marzenia, warto dążyć do nich przez cały czas, niezależnie od Nowego Roku.

Postanowień noworocznych może być bardzo dużo. Powyższe przykłady to tylko te najpopularniejsze. Może jednak warto powiedzieć sobie, któregoś zwykłego dnia, siedząc przed komputerem:  „mam postanowienia, że spełnię swoje marzenia” i do tego dążyć? Wyjdzie na to samo, będzie tylko mniej sztuczne i może właśnie wtedy będziemy mieć większą mobilizację, żeby czegoś dokonać.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.

Napisz komentarz