Magia aromatu zamknięta (nie) tylko w torebkach

Herbata – napar przyrządzany od setek tysięcy lat. Mówi się, że jej początki sięgają nawet 2737 r p.n.e, a swoje pochodzenie zawdzięcza Chińczykom. Wszystkie znane nam obecnie herbaty są podgatunkami herbaty chińskiej. Porozmawiajmy o niej.
Większość plantacji znajduje się w strefie zwrotnikowej, także poza Azją. Herbatę uzyskuje się poprzez zbieranie pąków i młodych liści, a następnie suszy się je, bądź też fermentuje.
Herbata zielona:
Najbardziej znaną wszystkim herbatą jest z pewnością herbata zielona. Otrzymywana jest w procesie suszenia herbaty chińskiej. Charakteryzuje się ona łagodnym smakiem i aromatem, jednak mimo swojej łagodności, jest ona również idealnym zamiennikiem porannej kawy, gdyż zawiera bardzo dużo teiny. Picie tego gatunku zaleca się osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, bowiem przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Zapobiega również chorobie Alzheimera czy miażdżycy. Jest to z pewnością jedyna herbata o tak wielu zdrowotnych właściwościach, więc śmiało powinniśmy sięgać po minimum jeden kubek dziennie.

Herbata czarna:
By ją otrzymać, trzeba mieć naprawdę dużo cierpliwości. Herbatę czarną otrzymuje się bowiem w czterech etapach (więdnięcie liści, skręcanie ich, fermentacja oraz suszenie). Cechuje się intensywnym, jednak dość krótkotrwałym aromatem. Podobnie jak w przypadku herbaty zielonej, herbata czarna zawiera sporą ilość pobudzającej teiny. Obniża ciśnienie, wpływa dobrze na trawienie, wzmacnia naczynia krwionośne oraz zapobiega próchnicy zębów.
Herbata biała:
Produkcja tej herbaty odbywa się głównie w Chinach. Młode, nierozwinięte pączki, zbierane są na wiosnę, a następnie suszone naturalnym światłem słonecznym. Należy do jednej z droższych herbat. Podobnie jak w przypadku herbaty zielonej, zalecane jest jej częste picie, gdyż zapobiega występowaniu raka i chorób układu krwionośnego.
Herbata czerwona:
Powinna być ulubieńcem wszystkich pań, gdyż pozytywnie wpływa na odchudzanie. Charakteryzuje się wyrazistym, korzennym smakiem i ostrym zapachem. Czerwona herbata pobudza układ trawienny, przez co polecana jest osobom przebywającym na diecie odchudzającej. Smocza herbata zwalcza również infekcje na poziomie wirusowym i bakteryjnym, poprawia pamięć i koncentracje oraz obniża cholesterol.
Herbata aromatyzowana:
Coraz częściej na sklepowych półkach widzi się przeróżne herbaty owocowe czy kwiatowe. Smak dzikiej róży, gruszki z karmelem, jagody… zwykła profanacja tego cudownego napoju, jakim jest herbata. Pysza, ale jednak profanacja. Herbaty aromatyzowane, to nic innego, jak „perfumowanie” herbaty czarnej, zielonej, czerwonej itp., bądź też dodawanie do nich różnego rodzaju płatków kwiatów czy suszonych owoców.

Jeśli mamy ochotę na przyjemny poranek bądź też wyciszający wieczór, polecamy sięgnięcie po swoją ulubioną herbatę. Jesteśmy pewni, że z czasem zauważycie jej korzystne właściwości.

The following two tabs change content below.
Kalina Wojtaszek

Kalina Wojtaszek

Jestem studentką dziennikarstwa, realizującą się w tym w 100%. Moim uzależnieniem jest Azja, zwłaszcza Japonia, Korea Południowa oraz Korea Północna. Słucham k-popu, promuję weganizm, dużo piszę i ciągle marzę.:)