MADE IN POLAND – 10 polskich zespołów metalowych

cab1a21800002ddcDziś coraz częściej słuchamy muzyki z zachodu, nie doceniając rodzimych zespołów. Część z nich skorzystała z okazji, uciekając właśnie na zachód, gdzie obecnie cieszy się większą sławą, niż we własnym kraju. Czas to zmienić. Przedstawiam listę 10 najciekawszych, moim zdaniem, zespołów metalowych zasługujących na waszą uwagę.

  1. Mgła

Mocny black metal. Projekt powstał w 2000 roku w Krakowie z inicjatywy Mikołaja „M.” Żentary. Ich trzeci studyjny album „Exercises in futility” wydany został w 2015 roku.

  1. Manslaughter

Powstali w 2007 roku z inicjatywy gitarzysty Carriona (grupa Illness). W 2010 roku ukazał się debiutancki album grupy – Prelude to Sonic Destruction, wydany własnym nakładem.

  1. Asgaard

Powstał w 1994 roku w Lewinie Brzeskim z inicjatywy Bartłomieja Kostrzewy. Do 2004 roku grupa wydała pięć albumów studyjnych, które zostały pozytywnie przyjęte przez krytyków i publiczność.

  1. Radogost

Zespół ze Śląska Cieszyńskiego grający folk metal. Growl, przesterowane gitary i folkowe instrumenty w mieszance, która pieści uszy.

  1. Exlibris

Pora na coś dla fanów DIO – power metal w polskiej odsłonie. Założony w 2003 roku w Warszawie przez Daniela „Daniego” Lechmańskiego i Piotra „Voltana” Sikorę.

  1. Jesus Chrysler Suicide

Niecodzienny zespół o niecodziennej nazwie. Jej założycielami byli: Tomasz „Szamot” Rzeszutek – śpiew, gitara basowa, Dariusz Chudzik – perkusja, Piotr „Teslaf” Urbanek – gitara, Sławomir „Dżabi” Leniart – gitara. Grupa to ekstremalna wiązanka punk rocka, hardcoru, thrash metalu i industrialu przyprawiona zniesławionym nu metalem. Wielu słuchaczy mówi o niej Polski Rammstein.

  1. Leash Eye

Początkowo jako Mad Dog, w składzie: Sławomir „Śmiechu” Osówniak, Mariusz „Karbi” Karbowski, Arkadiusz „Opath” Gruszka (Corruption) oraz Marek „Marecki” Kowalski. Muzyka z pogranicza rocka i heavy metalu, często określana jako stoner metal.

  1. Elvis Deluxe

„Elvis” to dla nich symbol korzeni rock and rolla, a „Deluxe” według nich określa aktualne zjawiska w muzyce, o które wzbogacono brzmienie grupy. Jest to pierwszy zespół, który zaprezentował na polskim rynku muzycznym tradycyjną odmianę stoner rocka.

  1. Chain Reaction

Ich muzyka jest mieszanką heavy metalu, groove metalu, thrash metalu i stoner metalu, którą zespół określa jako „modern metal”. Założony w 2002 roku w Warszawie.

  1. Riverside

Prawdziwa perełka. Oryginalna grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Powstała w 2001 roku w Warszawie. W skład zespołu wchodzą: basista i wokalista Mariusz Duda, gitarzysta Piotr Grudziński, perkusista Piotr Kozieradzki oraz instrumentalista klawiszowiec Michał Łapaj, który w 2003 roku zastąpił Jacka Melnickiego. Skład zadebiutował wydanym w 2003 roku albumem pt. Out of Myself.

The following two tabs change content below.
Avatar

Mateusz Piotrowski

Student Dziennikarstwa na KUL-u. Domorosły pisarz, fantasta. Z zamiłowania kucharz i hejter. Czasem piszę coś na blogu, jeśli sobie o nim przypomnę.
Avatar

Ostatnie wpisy Mateusz Piotrowski (zobacz wszystkie)