Lublin to miasto studenckie, ale czy ludzie młodzi mają w nim przyszłość?

995884_178131665713071_1902810713_nOkoło 90 tysięcy, tylu studentów według szacunków  studiuje obecnie w Lublinie. Ilu z nich zostaje w mieście po zakończeniu studiów? Niestety z roku na rok coraz mniej. Młodzi absolwenci wybierają Warszawę, Poznań, Wrocław, Katowice i tam planują dalszą przyszłość. Jako powód przeprowadzki podają: brak pracy, brak perspektyw, zabetonowany rynek, trudności w założeniu własnego biznesu i brak zainteresowania ze strony miasta. Czy tę sytuację można zmienić?

Już 18 listopada 2013 roku o godzinie 17.30, pytanie to zostanie zadane Prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi, podczas debaty „Lublin miasto dla młodych?”, która obędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Auli C-1031 Collegium Jana Pawła II.

Podczas tego spotkania, oprócz Prezydenta Lublina i wykładowców uczelni głos będą mogli zabrać sami studenci .

„Lublin to miasto akademickie, więc my jako studenci chcemy wiedzieć, jaki jest pomysł miasta na zatrzymanie młodych, dobrze wykształconych ludzi. Każdy z nas za kilka lat stanie przed wyborem: zostać, czy wyjeżdżać do miejsca, w którym są perspektywy. Chcemy by te perspektywy rozwijały się tu, w Lublinie.”

– tak argumentuje potrzebę debaty jeden z organizatorów i członek Polskiej Akademickiej Korporacji „Astrea Lublinensis” Bartosz Czajka.

Lublin musi zacząć wykorzystywać do swojego rozwoju ludzi młodych, ich energię, zaangażowanie i świeże pomysły. Dzięki temu stanie się atrakcyjnym miejscem, w którym będzie chciało się planować przyszłość. Stanie się celem, a nie tylko kolejnym etapem w życiu młodego człowieka.

O tym, że studenci nie idą z pustymi rękami na tę debatą, ale mają własne pomysły świadczą słowa Michała Dworskiego, jednego z organizatorów i członka Polskiej Akademickiej Korporacji „Astrea Lublinensis”:

„Chcemy by Prezydent zaproponował jakieś konkretne rozwiązania, nie musi być to coś na teraz, to może być perspektywa długoletnia np. stworzenie obszaru dla zagranicznych inwestorów.
To nie Lublin ma zapewniać miejsca pracy, ale ma stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju małych, średnich firm. Ważne jest również, aby miasto ułatwiło młodym ludziom po studiach założenie własnego biznesu. Przecież w ten sposób generowany byłby wzrost gospodarczy.”

Serdecznie zapraszamy na tę debatę. Jest to jedyna okazja, by studenci mogli porozmawiać o swojej przyszłości z Prezydentem Lublina, a możliwość skonfrontowania swoich pomysłów z planami władzy miasta, dostarczy wielu cennych wniosków na przyszłość.

995884_178131665713071_1902810713_n

The following two tabs change content below.