Lubelskie Dziady

1510909_680456185325713_1269923205888998568_nLubelskie Dziady to spektakl, który powstał ku pamięci ofiar stalinowskiego reżimu. Już w sobotę, 24.05. będziemy świadkami inscenizacji na Zamku Lubelskim, przypadającej w 60 rocznicę likwidacji komunistycznego więzienia właśnie w tym historycznym miejscu.

Przygotowania do spektaklu rozpoczęły się już jesienią 2013 r. Wtedy to dr hab. Witold Kopeć (reżyser) dopracowywał scenariusz. Jak się okazuje pomysł na wystawienie „Dziadów” nie był do końca pewny. Propozycji było wiele, a jedną z nich był nawet „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza. Po długich rozmowach i spotkaniach w Laboratorium Teatralnym Retoryki Stosowanej postanowiono jednak wystawić właśnie „Dziady”. Później zaczęły się przygotowania: dobranie aktorów do ról i sprawy związane stricte z organizacją całego spektaklu. Warto też wspomnieć, że do scenariusza zostały wplecione autentyczne zeznania świadków i katów, właśnie z tamtego okresu. Dlatego też więzienna scena z III części „Dziadów” niemal do złudzenia przypomina wydarzenia, jakie miały miejsce w Lublinie w połowie XX w.

W między czasie ostatecznie już dogrywano sprawy organizacyjne. I tak Laboratorium Teatralne Retoryki Stosowanej weszło we współpracę z Muzeum Lubelskim, które m.in. udostępniło dziedziniec Zamku.

Ponadto patronatem honorowym został Marszałek Województwa Lubelskiego, Arcybiskup Metropolita Lubelski, Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, NSZZ „Solidarność” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Patronat medialny nad „Lubelskimi Dziadami” objęli: TVP Lublin, Radio Lublin oraz Akademickie Radio Centrum. Podziękowania należą się też sponsorom: KUL, Wydział Filozofii KUL oraz SKOK Chmielewskiego.

1510909_680456185325713_1269923205888998568_n-horz

O swoim przygotowaniu do roli, opowiedział jeden z bohaterów spektaklu, Mateusz Maj:
„Jeśli chodzi o moją rolę, jest to połączona postać Guślarza oraz Księdza Piotra. Dla mnie jest to przede wszystkim bardzo pobożna postać. Świadczy o tym sam fakt, że Ksiądz Piotr jest egzorcystą, który jak wiemy, wypędza złe duchy z Konrada. Przygotowanie do tej roli zacząłem już w zimę. Nie było to łatwe przeżycie, gdyż musiałem poznać od kuchni, czym jest sakramentalium zwane egzorcyzmem. Jak wiadomo związane jest to z działalnością złych duchów i przyznam się, że przez pierwszy miesiąc przygotowań noce były dosyć niespokojne, czasami wręcz przerażające. Z czasem, kiedy temat stał się bliższy mojej osobie, wszystko zaczęło się uspokajać. Myślę, że w tym momencie jestem przygotowany do tego, aby na scenie zmierzyć się z demonami, które zawładną ciałem Gustawa Konrada. Nie chciałbym za dużo szczegółów zdradzać, natomiast mogę powiedzieć, że w „Lubelskich Dziadach” oprócz znanych nam postaci z arcydramatu polskiej kultury, zobaczymy żołnierzy wyklętych, harcerzy szarych szeregów, oraz Bolesława Bieruta”.

Jak widać zainteresowanie jest bardzo duże. Historia jest ciągle żywa i nie daje o sobie zapomnieć. Serdecznie zapraszamy na „Lubelskie Dziady”, nie może was tam zabraknąć!

The following two tabs change content below.
Avatar

Joanna Łukasiewicz

.

Napisz komentarz