W listopadzie dla jaj zapuść sobie wąsy

movember1Od setek lat wąsy były symbolem męskości. Bujne, krótkie, fikuśne dodawały powagi i ważności. Zadbany zarost pod nosem był źródłem dumy, a nawet elementem konkursowym. W Las Vegas co roku odbywają się Narodowe Mistrzostwa Bród i Wąsów, a co dwa lata w Europie organizowane są Światowe Mistrzostwa Brody i Wąsów. Są to jednak konkursy dla pasjonatów, gdyż włosy nad ustami stały się po prostu niemodne. Króluje gładkie ogolenie lub kilkudniowy zarost. Skoro więc wąsy stały się czymś wyjątkowym, postanowiono się nimi posłużyć i wykorzystano je w akcji Movember.

źródło: mirror.co.uk
źródło: mirror.co.uk

Nie od dzisiaj wiadomo, że mężczyzna unika lekarza jak ognia. Traktuje go jako zło konieczne, z którym kontakt należy ograniczyć do minimum. Bóle różnych części ciała, osłabienia, omdlenia są uznawane za oznakę przemęczenia, a nawet słabości. Prawdziwy mężczyzna nie przyzna bowiem, że źle się czuje, a jeśli już, to będzie próbował swoje cierpienie pokonać sam, albo po prostu przeczekać. Ten problem postanowili rozwiązać organizatorzy akcji Movember. Aby „zmienić obliczę męskiego zdrowia” w listopadzie zachęca się mężczyzn do zapuszczenia wąsów, a jednocześnie do profilaktyki. Zapuszczony zarost pod nosem ma przypominać o badaniach, szczególnie w kierunku raka prostaty, który dotyka coraz większą liczbę mężczyzn. (Na całym świecie co roku rozpoznaje się ponad 680 000 przypadków zachorowań). Nowotwór ten jest wstydliwym i poważnym problemem, jednak można zapobiegać jego powstawaniu i rozwojowi. Ważne jest tylko wcześniejsze rozpoznanie.

Co roku w akcję włączają się kolejne gwiazdy sportu. To właśnie od nich płynie przekaz o zdrowym trybie życia. Promowanie takiej postawy jest w dzisiejszym, zabieganym świecie bardzo istotne. Co prawda w ciągu dnia, gdy ledwo wyrabiamy się z obowiązkami, trudno znaleźć czas na sport, ale wieczorne bieganie, albo chociaż spacer do pracy, czy zamiana windy na schody, na pewno dobrze nam zrobi. Czym jest bowiem chwila ruchu i zmęczenia, w obliczu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka i inne choroby cywilizacyjne.

Movember odbywa się Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii, Irlandii, Kanadzie, Czechach, Danii, Salwadorze, Hiszpanii, Izraelu, Południowej Afryce, na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych. Także Polska dzięki dziennikarzom Canal+ bierze udział w tej kampanii. Jest dużo śmiechu i zabawy (niektórzy z „zarostem górnym” wyglądają bardzo ciekawie), ale poprzez dumną prezentację wąsów znani mężczyźni przypominają, że zdrowie jest bardzo ważne i należy o nie dbać.

http://www.youtube.com/watch?v=Ls5fSiBq_yY

The following two tabs change content below.

Napisz komentarz