„League of Legends”- przykładem e-sportu

57_81538320
http://gameplay.pl/

Jeszcze kilka lat temu stwierdzenie, że gra komputerowa jest sportem brzmiało niemalże absurdalnie. Obecnie nie budzi to już kontrowersji i coraz więcej osób stwierdza, że grając uprawia sport. Rywalizacja przenosi się ze stadionów i hal sportowych na ekrany komputerów. E-sport obecnie jest jednym z najprężniej rozwijających się sportów na świecie. 

 

Sport ogólnie kojarzony jest z aktywnością  fizyczną i dla wielu osób osoba siedząca przed komputerem nie może być sportowcem. Musimy odejść od tego stereotypu, sport nie ogranicza się do pracy fizycznej. Praca umysłu jest równie istotna. Szachista już dawno uznany został za sportowca, w  jego przypadku aktywność fizyczna jest równie ograniczona, co u gracza komputerowego, obaj jednak wykonują ogromną pracę umysłową, więc są sportowcami w pełnym tego słowa znaczeniu.

Genialnym dowodem na to, że gry komputerowe ewoluowały w kierunku oficjalnej dyscypliny sportowej jest fakt, że dla  jednej z nich – „League of Legends” organizowane są mistrzostwa świata. Nawet rząd USA uznał graczy LOL  za profesjonalnych sportowców. Oznacza to, że teraz stawiani są na równi z koszykarzami czy baseballistami. League of Legends może pochwalić się wieloma istotnymi turniejami na całym świecie. Najważniejszym z nich jest Championship Series, w którym zawodowi gracze walczą o miliony dolarów.

LOL jest grą typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). Dwie drużyny po kilku graczy stają do walki między sobą na wybranej mapie. Celem gry jest zniszczenie najważniejszych  punktów na terenie przeciwnika. Gra opiera się na połączeniu elementów sprawnościowych z taktycznymi, a sposobów do osiągnięcia celu jest wiele. Podzielona jest na dwa tryby: klasyczny i dominion. W trybie klasycznym wymagane jest zniszczenie wrogiego nexusa i obrona własnego. W dominion zaś należy przejąć jak największą ilość punktów strategicznych, by uszkodzić wrogi nexus. Pobranie i użytkowanie gry jest w pełni darmowe. Gracz za uczestnictwo w poszczególnych pojedynkach otrzymuje punkty IP (Influence Points). Następnie może za nie „kupić” wszystkich dostępnych w grze bohaterów, runy, karty ksiąg runicznych. Strategiczne myślenie, szybki refleks i współpraca z drużyną to podstawa, by osiągnąć sukces w tej grze.

XufV8vb
http://sysads.co.uk/

Gracze League of Legends tworzą własne społeczności, wspólnie starają się ulepszać swoją ukochaną grę. Ciekawym faktem jest to, że twórcy LOLa chętnie współpracują z graczami. Wysłuchują ich uwag, ciągle wprowadzają poprawki, poprzez wielokrotne aktualizacje. Wszystko po to, by gra sprawiała jeszcze więcej przyjemności, a uczestnicy byli zadowoleni. W internecie możemy znaleźć oficjalną stronę, która zrzesza ze sobą graczy. Obecnie jest to największa sieciowa społeczność wśród miłośników gier komputerowych. Gracze zawierają między sobą niezwykłe przyjaźnie, które rzadko kiedy są niszczone przez żądzę wygranej. Pewnie dlatego, że większość uczestników traktuje to jak zabawę, rozrywkę a nie sport. Chociaż dla wielu z nich LOL to styl życia, a w niektórych przypadkach nawet praca, a nie gra. Zawiść jest rzadko spotykanym zjawiskiem w tej społeczności, bardzo często zawodowi gracze pomagają amatorom. Wszyscy muszą ze sobą współpracować, aby wygrać. W pojedynkę znaczą niewiele, tylko razem mogą osiągnąć sukces.

The following two tabs change content below.
Anna Bronisz

Anna Bronisz

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Interesuję się sportem. Do szaleństwa kocham piłkę nożną. Uwielbiam podróżować,poznawać nowych ludzi i inną kulturę. Muszę przyznać,że mam ciężki charakter i uparcie trzymam się swojego zdania, niestety nie zawsze wychodzi mi na dobre. Nie myślę o przyszłości. Żyję chwilą. Tym co jest teraz. Niezaprzeczalnie jestem optymistką. Wybrałam dziennikarstwo dlatego,że lubię pisać i dzielić się z czytelnikami swoim sposobem postrzegania świata.
Anna Bronisz

Ostatnie wpisy Anna Bronisz (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz