Laureaci 8 Edycji Plebiscytu Mediatory

Fot. Łobzowska Studio źródło: mediatory.pl
źródło: mediatory.pl/Fot. Łobzowska Studio

29 listopada na uroczystej Gali Mediatory 2014 poznaliśmy laureatów nagrody przyznawanej przez studentów dziennikarstwa. Młodzi adepci wybrali przedstawicieli mediów, na których chcą się wzorować.  Do grona wyróżnionych dołączyli: Wojciech Jagielski, Arleta Bojke, Grzegorz Kuczyński, Magdalena Rigamonti, Paweł Smoleński, Ewa Ewart, Paweł Wilkowicz, Redakcja Wprost oraz Maciej Rock i Irek Jakubek.

Wiele miesięcy przygotowań, dwa tygodnie głosowania, wielu zaangażowanych studentów z całej Polski. Wszystko zwieńczone świetnie przygotowaną Galą w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1200 osób zgromadzonych w auli poznało nowe, odświeżone logo Mediatorów, zobaczyło prześmiewczy paradokument o pracy młodych dziennikarzy oraz było świadkami wystąpienia wróżbity, który przedstawił uczelnie partnerskie. Te zabawne momenty doskonale uzupełniały wręczenie nagród najlepszym dziennikarzom. W ten sposób uhonorowano odwagę, rzetelność, warsztat i bezkompromisowość w informowaniu odbiorcy. Laureaci po otrzymaniu statuetki byli zapraszani do krótkiej rozmowy o materiale, za który otrzymali wyróżnienie.

źródło: mediatory.pl/Fot. Łobzowska Studio
źródło: mediatory.pl/Fot. Łobzowska Studio

Dziennikarstwo to trudny zawód. Oprócz pasji jest to przede wszystkim misja o olbrzymiej odpowiedzialności. Szczególnie odczuwają ją korespondenci wojenni, którzy pracują w rejonach objętych konfliktami. Tu, obok chęci przedstawienia istoty sprawy, często dochodzi strach o własne życie. Mówiła o tym Arleta Bojke: ,,Ten strach jest potrzebny po to, by minimalizować niebezpieczeństwo. Dopóki ten strach nie jest paraliżujący, a jest zdrowym rozsądkiem, to wydaje mi się, że potrafię się wycofać, kiedy trzeba. Po to ten strach jest potrzebny, by minimalizować to ryzyko w trudnych miejscach”.

źródło: mediatory.pl/Fot. Łobzowska Studio
źródło: mediatory.pl/Fot. Łobzowska Studio

Informowanie to najważniejsze zadanie dziennikarza. Podkreślał to również Autorytet tegorocznej Gali, Wojciech Jagielski. Wybitny polski reportażysta mówił do zgromadzonych w auli: ,,Zawsze uważałem, że rolą dziennikarza jest informowanie, a dopiero później zajmowanie uwagi słuchacza, widza, czytelnika. A odnoszę wrażenie, że te współczesne media skupiają się na zajmowaniu uwagi, a nie informowaniu. Rola informacyjna spychana jest trochę na dalszy plan. Mnie to nie odpowiada”.

Tegoroczna gala pokazała, że młodzi adepci dziennikarstwa, to ludzie z pasją i pomysłami. Świetne przygotowanie merytoryczne organizatorów, ponad 10 tysięcy głosów studentów i obecność czołowych przedstawicieli mediów świadczy o tym, że zawód dziennikarza wciąż cieszy się dużym prestiżem, a wśród wykonujących go osób nadal są ci, których warto doceniać i stawiać za wzór.

Laureaci Plebiscytu MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie 2014:

AuTORytet

Wojciech Jagielski

TORpeda

Arleta Bojke (Wiadomości TVP, TVP Info)

NawigaTOR

Grzegorz Kuczyński (Tvn24.pl)

DetonaTOR

Magdalena Rigamonti, Dramat rodziny. Lekarz powołuje się na klauzulę sumienia („Wprost”)

ObserwaTOR

Paweł Smoleński, Oczy zasypane piaskiem

InicjaTOR

Ewa Ewart, Zdobyć miasto (TVN24)

ReformaTOR

Paweł Wilkowicz, Depresja Justyny Kowalczyk („Gazeta Wyborcza”, sport.pl)

ProwokaTOR

Wprost, Handel głową Rostowskiego i kolejne taśmy

AkumulaTOR

Maciej Rock i Irek Jakubek, Wstawaj – nie udawaj! (RMF MAXXX)

The following two tabs change content below.