Kulturalna integracja

fot. Katarzyna Leszczyńska
fot. Katarzyna Leszczyńska

Dookoła nas każdego dnia pojawiają się cudzoziemcy. Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dlatego tak niezwykle istotna jest integracja. Właśnie w tym celu powstaje wiele projektów, np.: Media w służbie integracji, a także wydarzeń m.in.: Miasteczko Integracyjne, czy w końcu Tygiel Kulturalny, który odbył się ostatnio. 

DSC_0018
fot. Katarzyna Leszczyńska

We wtorek, 27.05. na Placu Marii Curie-Skłodowskiej przy UMCS, odbył się Tygiel Kulturalny. Został on zorganizowany przez Komisję do Spraw Wymian Międzynarodowych Samorządu Studentów UMCS, przy współpracy z zagranicznymi studentami. O to, skąd pomysł na takie wydarzenie, zapytaliśmy jego organizatora, Bartka Horodeckiego.

Chcieliśmy zrobić coś, aby połączyć nasze kultury i przybliżyć inne narody naszym studentom. Często studiujemy z Ukraińcami, czy Białorusinami, a nic o nich nie wiemy. Ważne jest, abyśmy wszyscy żyli w zgodzie, a nie dzielili się na grupki.

DSC_0003
fot. Katarzyna Leszczyńska

To było ciepłe i barwne południe. Imprezę rozpoczął zespół Leszczyniacy, który zaprezentował widzom tańce ludowe. Następnie Lublinianie mogli przybliżyć sobie kulturę Ukrainy oraz Białorusi. Wszystko za sprawą studentów, którzy przygotowali stanowiska i występy. Można było wysłuchać pięknej poezji oraz piosenek tamtejszych narodów. Miło słuchało się naszych zagranicznych kolegów, którzy z dumą prezentowali swoją kulturę. Uczestnicy Tygla starali się, żeby wypaść jak najlepiej.

W jaki sposób nasz kraj widzą ukraińscy studenci?

Chcemy pokazać, że jesteśmy z Ukrainy, żeby nikt o tym państwie nie zapominał. Nasze narody są bardzo podobne kulturą i tradycjami, a Polacy są bardzo otwarci na obcokrajowców. Takie wydarzenia są pewnym rodzajem integracji i jednoczenia narodów.

DSC_0022
fot. Katarzyna Leszczyńska

Wspaniale, że wszyscy zostali tak pozytywnie przyjęci przez Polaków, którzy mogli wsłuchiwać się w ich wystąpienia. Wieczorem z tej okazji odbyło się pyszne i wesołe, międzynarodowe grillowanie. Innymi słowy Tygiel Kulturalny był naprawdę fantastycznym pomysłem i strzałem w dziesiątkę organizatorów. Miejmy nadzieję, że będzie powtarzany w przyszłych latach.

O tym, dlaczego ważne są tego typu wydarzenia mówiła nam Irena, studentka z Białorusi:

Dzięki takim wydarzeniom Polacy mogą poznawać kulturę innych krajów. Trzeba takie spotkania organizować częściej, żeby wszyscy mogli dotknąć innej kultury. Wszyscy żyjemy w jednym świecie, więc musimy się przyjaźnić.

DSC_0036
fot. Katarzyna Leszczyńska

Nasza redakcja mocno działa na rzecz integracji. Mamy zatem nadzieję, że tego typu wydarzeń będzie jak najwięcej. Wówczas będziemy o nich pisać, aby pomagać Wam w integracji z obcokrajowcami. Pamiętajcie, że jest to niezwykle istotne.

Zapraszamy do wysłuchanie fragmentu piosenki w języku białoruskim, wykonania uczestników Tygla:

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.