Krajowe Eliminacje 2018: najgorsze preselekcje od lat?

Lista opublikowana 8 lutego przez Telewizję Polską spotkała się z wieloma nieprzychylnymi komentarzami.

63. Konkurs Piosenki Eurowizji w Lizbonie zbliża się wielkimi krokami. Wiele państw ma już swoich reprezentantów, wyłonionych w drodze wyborów wewnętrznych lub preselekcji narodowych. Francja postawiła na duet Madame Monsieur z piosenką Mercy (pojawiły się liczne kontrowersje odnośnie przekazu, jaki za sobą niesie – odwołuje się do uchodźców, a tytułowa Mercy to dziewczynka urodzona przez nigeryjskich imigrantów, alegoria sytuacji politycznej Francji). Z kolei reprezentantem Czech będzie charyzmatyczny Mikolas Josef – jego Lie To Me mogliśmy usłyszeć na żywo podczas jednego z półfinałów na Ukrainie. Znamy także wokalistów z Albanii (Eugent Bushpepa Mall), Hiszpanii (Alfred i Amaia Tu Cancion), Malty (Christabelle Taboo), Szwajcarii (ZibbzStones), Wielkiej Brytanii (SuRieStorm), Danii (RasmussenHigher Ground) i Włoch (E. Meta i F. MoroNon Mi Avete Fatto Niente).

Co słychać w Polsce?

Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji ruszą już 3 marca o godzinie 21:30. Jury zadecydowało, że o bilet do Lizbony powalczą:

1. Saszan – Nie Chcę Ciebie Mniej

2. Monika Urlik – Momentum

3. Isabell Otrębus – Delirium

4. Ifi Ude – Love Is Stronger

5. Future Folk – Krakowiacy i Górale

6. Gromee feat. Lukas Meijer – Light Me Up

7. Marta Gałuszewska – Why Don’t We Go

8. Pablosson – Sunflower

9. Maja Hyży – Skin

10. Happy Prince – Don’t Let Go

Margaret podbija Melodifestivalen 2018!

Wiadomo od listopada 2017 roku, że Margaret wystąpi w Melodii. Szwedzkie Preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji i Polka – wystarczyło kilka haseł, a Internet zaczął huczeć od plotek o rzekomym reprezentowaniu przez Jamroży jednego z krajów skandynawskich. Nic bardziej mylnego!

Margaret w wielu wywiadach podkreślała, że nie interesuje jej Eurowizja. Melodifestivalen, jako największe muzyczne wydarzenie w Szwecji, to dla niej szansa na zyskanie nowych fanów i promocję własnej twórczości. Nie od dziś wiadomo, że Polka współpracuje  ze szwedzkimi producentami, którzy są autorami jej największych hitów, jak Cool Me Down (Krajowe Eliminacje 2016) czy Heartbeat, grane w wielu rozgłośniach radiowych w całej Europie.

W sobotni wieczór, Margaret wystąpiła w drugim półfinale Melodifestivalen 2018. Jamroży wykonała utwór „In My Cabana”, z którym dostała się do Andra Chasen (koncert drugiej szansy). To ogromny sukces dla 26-latki.  Najpierw dostała się do ścisłej 5, a potem okazało się, że wystąpi w tzw. koncercie drugiej szansy, który odbędzie się 3 marca 2018 roku.

„Polsko, zrezygnuj z ballad!” 

Czy to faktycznie przepis na sukces? Żartobliwie mówi się, że nasz kraj to kraj ballad, jednak sukces Michała Szpaka z 2016 roku zaprzecza tej teorii. Z drugiej strony, w latach 2015 i 2017, jedynym sukcesem było wejście przez Polskę do ścisłego finału; tam jednak uplasowaliśmy się w dole prawej tabeli. Jak będzie w tym roku? Patrząc na całą listę i słuchając piosenek można odnieść wrażenie, że jury kierowało się jak największą różnorodnością stawki: mamy folkowe brzmienie, odrobinę „monumentalnej” muzyki i klubowych utworów. Wielu fanów Eurowizji wyraźnie stawia na Andrzeja Gromale (Gromee) i Lukasa Meijera (pomimo tego, iż Light Me Up swoją premierę miało dopiero dziś rano) oraz Isabell Otrębus z utworem Delirium (Krajowe Eliminacje 2017).

Już 3 marca o 21:30 w Telewizji Polskiej zapraszamy na Krajowe Eliminacje. Relacja z wydarzenia już wkrótce.  

 

The following two tabs change content below.
Oliwia Flis

Oliwia Flis

Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przyszła dziennikarka sportowa, miłośniczka dobrej książki, podróży i fotografii, kochająca wszystkie zwierzęta świata. Obecnie skryta pod skrzydłami Telewizji Polsat. W swoim dorobku ma rozmowy i warsztaty ze znanymi dziennikarzami, artystami i zagranicznymi mediami. Wiele swojego czasu poświęca Eurowizji i związanym z nią koncertom.