Co kraj to obyczaj, czyli święta w różnych zakątkach świata

Happy-EasterW każdym kraju na świecie inaczej obchodzi się Święta Wielkanocne. Te najważniejsze dla katolików dni są zróżnicowanie przeżywane w różnych zakątkach świata. Wynika to z różnic kulturowych, a także mentalności i podejścia ludzi. Wszędzie są to jednak radosne święta. 

EasterParade1
źródło: www.newyorkdailyphoto.com

Zacznijmy od Stanów Zjednoczonych. W USA Święta Wielkanocne trwają tylko jeden dzień, w niedzielę. Nie obchodzi się u nich tradycji święcenia pokarmu w Wielką Sobotę. Wierzą natomiast, że ugotowane jajko w Wielki Piątek, a zjedzone w Wielką Niedzielę, przynosi wielkie szczęście rodzinie. Zwyczaj, który jest najpopularniejszy wśród dzieci, to szukanie ukrytych czekoladowych jajek w domu i w ogrodzie. Symbolem Wielkanocnym jest królik (Easter Bunny). Świąteczne posiłki spożywa się najczęściej w restauracjach, ale mieszkańcy USA nie zapominają o dekorowaniu własnych domów. Amerykańska tradycja jest widoczna w wielkanocnych paradach. Najsłynniejszą z nich jest Easter Parade, która odbywa się w Nowym Jorku.

We Francji najbardziej znanym symbolem wielkanocnym są czekoladowe figurki zajączków. Zdobią one witryny sklepowe, jak i domy Francuzów. W Niedzielę Palmową we Francji święci się gałązki bukszpanu. Tak jak w Stanach Zjednoczonych tradycją jest szukanie przez całą rodzinę czekoladowych jaj. Najpopularniejszą potrawą Wielkanocną jest udziec jagnięcy.

The literal egg roll (Kid in center in blue)Anglicy z okazji świąt mają cztery dni wolnych od pracy. Z reguły czas ten wykorzystują na zakupy i wyjazdy za miasto. W Wielki Piątek królowa brytyjska rozdaje specjalnie wybijane na tę okazję pensy. W Wielką Niedzielę dzieci są obdarowywane czekoladowymi jajami. Ciekawą tradycją na Wyspach Brytyjskich jest tzw. Egg Rolling, czyli zawody w toczeniu jaj. W Poniedziałek Wielkanocny rozpoczynają się wielkie wyprzedaże.

W Niemczech Święta Wielkiej Nocy rozpoczynają się w piątek i kończą się w poniedziałek, lecz bez tradycji „Śmigusa-Dyngusa”. Tak jak w Stanach Zjednoczonych i Francji dzieci wraz z rodzicami szukają ukrytych czekoladowych jajek w mieszkaniu i na posesji. W Wielki Piątek, po nabożeństwie, wierni zostają wraz z księdzem na symbolicznym posiłku, zwanym agape. Posiłek ten jest na wzór pierwszych chrześcijańskich świątecznych posiłków. W Niemczech nie święci się pokarmów wielkanocnych.

po-russian-eggsW Rosji Święta Wielkanocne nazywane są Paschą. W okresie Wielkiego Postu prawosławni przez 40 dni nie powinni spożywać mięsa, ryb, nabiału i białego pieczywa. Niektóre restauracje rosyjskie na ten okres serwują specjalne menu, wykluczając owe potrawy.

Wiele tradycji Świąt Wielkanocnych w kilku krajach na świecie pokrywa się z tradycjami w Polsce, lecz każdy kraj świętuje Wielkanoc na swój sposób. Trzeba szanować każdą tradycję.

The following two tabs change content below.
Sylwia Kędzierawska

Sylwia Kędzierawska

Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Ulubiony zespół to bez wątpienia One Republic. Uwielbia słuchać wersów Pezeta. Książka do której często wraca: "Uratuj mnie" Guillaume Musso. Największe marzenie? Zwiedzić Los Angeles i Nowy Jork.