„Od Kofty… do Korcza”. Moje wybrane piosenki nagrane na nowo

Piosenkarz, aktor, artysta. Mężczyzna z szacunkiem odnoszący się do wykonywanej przez siebie pracy oraz swojej publiczności. Właśnie w tym roku ruszył w trasę koncertową promującą jego 20-tą płytę. O kim mowa?

Michał Bajor swoją karierę rozpoczął w wieku 16 lat wygrywając Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Minęło już 30 lat od wydania jego pierwszej płyty, i by zmierzyć się jeszcze raz ze swoimi piosenkami oraz doświadczeniem muzycznym, postanowił na nowo zaśpiewać oraz zinterpretować znane i nagrane dotychczas utwory.

„Od Kofty… do Korcza” to jego 20, dwuczęściowa płyta. Artysta ze swoich kilkuset utworów musiał wybrać jedynie kilkanaście. Jednak, jak sam mówi, nie są one „The Best of…”. Po prostu chciał zmierzyć się z utworami po raz kolejny biorąc pod uwagę to, jak zmieniło się jego świadome i emocjonalne podejście do nich.

Skąd wzięła się nazwa płyty? Od dwóch wielkich artystów, którzy wpłynęli na twórczość Michała Bajora. Pierwszy z nich, Jonasz Kofta, był wybitnym poetą i dramaturgiem. To on pisał słowa wielu piosenek Bajora, a także takich artystów, jak Czesław Niemen, Marek Grechuta czy Stanisław Sojka. Drugi z kolei to Włodzimierz Korcz. Polski kompozytor, pianista i dyrygent. Twórca muzyki piosenkarza, który współpracował również z Alicją Majewską czy Edytą Geppert.

Podczas koncertów, artysta opowiada o początkach swojej kariery, kiedy grał jeszcze w teatrze Ateneum w Warszawie, o osobach, które odegrały znaczące role w jego życiu i pomogły mu rozwinąć talent muzyczny oraz aktorski. Wtrącał również krótkie anegdoty o tym, jak powstały niektóre z piosenek.

Michał Bajor po każdym wystąpieniu znajduje przysłowiowe pięć minut dla osób, które chcą zrobić sobie z nim zdjęcie czy też dostać autograf.

Zapytany przez nas, czy denerwuje się przed wyjściem na scenę, odpowiedział: „Tak, tylko trochę. Jest to taka trema, jak to nazywają artyści… „konstruktywna”, bo jak tylko wychodzę na scenę, to ona znika i zmienia się w radość bycia z widzem”.

Jak widać, nawet najwięksi artyści, z wieloletnim stażem, denerwują się przed swoimi wystąpieniami. Wszystko polega jednak na tym, aby największy nawet stres, przemienić w motywację do działania.

Artysta posiada również swoją stronę internetową, na której można znaleźć koncerty, a także daty, kiedy się odbędą. Są tam również krótkie biografie Bajora oraz listy wszystkich płyt, które nagrał. Odsyłamy was do tej strony, a także zachęcamy do wybrania się na kolejne spotkania z artystą.

http://www.michalbajor.pl/

The following two tabs change content below.
Klaudia Szczerbakowska

Klaudia Szczerbakowska

Studentka, dziennikarka, pisarka. Założycielka profilu natura_o_poranku na instagramie i bloga o tym samym tytule. Astrologia, natura i pozytywne myślenie.
Klaudia Szczerbakowska

Ostatnie wpisy Klaudia Szczerbakowska (zobacz wszystkie)