Kim są trainee w k-popie?

Kiedy zostaje odkryta nowa gwiazda to tylko kwestia kilku tygodni, czasami miesięcy, zanim zabłyśnie na scenie.  W k-popie tak krótki okres przygotowań często pozostaje tylko marzeniem.

Najpopularniejszym sposobem na odkrywanie nowych k-popowych talentów są castingi organizowane przez tamtejsze wytwórnie. Uczestniczą w nich starsi jak i młodsi, jednak to ta druga grupa jest najbardziej pożądana, to młoda krew nakręca rynek muzyczny, a podopiecznymi pozostają nawet dzieci w wieku 10 czy 11 lat. Mogłoby się wydawać, że po dołączeniu do wytwórni przed artystą pozostaje już tylko ostatnia prosta, która dzieli go od wymarzonego debiutu, jednak nic bardziej mylnego. Po podpisaniu kontraktu stoją przed nim jeszcze setki godzin tzw okresu trainee, czyli okres poświęcony na liczne treningi i przygotowania, które oczywiście należy pogodzić ze szkołą. W tym czasie ćwiczone są między innymi umiejętności muzyczne, taneczne jak i aktorstwo czy sama zdolność zachowania się na scenie. Artyści odbywają także spotkania z psychologiem, aby jak najlepiej przygotować się psychiczne, albowiem znane są przypadki, gdzie chwilę przed debiutem osoby popadały w depresję.  Okres ten może trwać od paru miesięcy do nawet kilku lat (solista G.Soul trenował 15 lat), a żeby móc uczęszczać na treningi, często wymagana jest przeprowadzka.

Poza ćwiczeniami przed przyszłym piosenkarzem stoi też wiele wyrzeczeń.  Zdarza się, że trainee mają zakaz korzystania z portali społecznościowych. Dodatkowo od idoli wymaga się nienagannego wyglądu, dlatego diety dla większości stażystów, a nawet piosenkarzy, są na porządku dziennym.

Mimo że okres ten jest niezwykle ciężki, to każdego roku decyduje się na niego wielu młodych ludzi. Niektórzy z niech spełniają potem marzenia na największych światowych scenach, inni kończą swoją przygodę zaraz po debiucie. Długie lata treningów są w stanie nauczyć wielu przydatnych zdolności przyszłego piosenkarza, jednak dłuższy okres przygotowań nie gwarantuje większej popularności.

The following two tabs change content below.

Kamila Olszewska