K-Star Road – dzielnica k-popem płynąca

Od kilku lat stolica Korei Południowej – Seoul, stała się kultem i głównym punktem wycieczek młodych osób z całego świata. Wszystko za sprawą k-pop’u, który od około czterech-pięciu lat podbija rynki muzyczne i gusta ludzi z każdego zakątka na ziemi.
Korea Południowa to w głównej mierze państwo o niezwykłej historii, technologii oraz popkulturze, rosnącej w siłę z roku na rok. Stąd też w sercu Korei – Seoulu – powstaje coraz więcej miejsc poświęconych właśnie koreańskiej muzyce, modzie czy ogólnie rzecz ujmując „koreańskiej fali”, przyciągającej do tego kraju tysiące nastolatków i studentów.

Dziś jednak skupimy się na jednej z setek atrakcji, które oferuje nam Seoul. Mowa oczywiście o K-Star Road – obszarze znajdującym się w dzielnicy Gangnam, skupiającym wytwórnie muzyczne, do których przynależą k-popowi idole, ulice wypełnione setkami unikatowych sklepów z ubraniami czy kosmetykami, oraz słynną ulicę, na której znajdują się figury niedźwiadków, poświęcone poszczególnym zespołom.

Dzielnica Gangnam, godzina 11. To właśnie tutaj zaczyna się nasza całodniowa przygoda. Po opuszczeniu nitki metra numer 3, wysiadamy na stacji Apgujeong. Dojście do obszaru K-Star Road nie należy do skomplikowanych, gdyż wszystkie pojedyncze, niewielkie z pozoru uliczki, oznakowane są niebieską gwiazdą z białym ptakiem oraz charakterystycznym napisem. Godziny szczytu. Na ulicach tłumy zabieganych Koreańczyków. Dodatkowo palące tego dnia słońce, wyraźnie dawało się we znaki, utrudniając w pewien sposób zwiedzanie dość sporej przestrzeni. Będąc jednak zagorzałym fanem k-pop’u, można znieść absolutnie każde warunki.


K-Star Road to obszar rozciągający się między stacją Apgujeong a skrzyżowaniem Cheongdam. Stworzenie ulicy będącej nie lada gratką dla fanów k-pop’u zajęło około dwóch lat. Warto jednak wspomnieć, że K-Star Road to nie tylko charakterystyczne dla tego miejsca figury niedźwiadków, ale także miejsce kawiarni i restauracji, uczęszczanych przez idoli, których wytwórnie muzyczne znajdują się gdzieś między krętymi uliczkami i na których znalezienie należy zarezerwować sobie cały dzień. Tuż na wejściu na słynną ulicę Seoulu, stoi ogromny niedźwiadek, tzw.”GangnamDoll”, pokazujący, od której strony powinniśmy zacząć zwiedzanie. Podczas ponad kilometrowego spaceru, można nacieszyć oczy siedemnastoma figurami symbolizującymi poszczególne zespoły k-popowe. Są wśród nich m.in. 4minute, Super Junior, 2PM, FT Island, Infinite, KARA, Girls Generation, B1A4, SHINee, Miss A, Block B czy TVXQ!. Zespoły z dłuższym stażem, na których wychował się nie jeden fan tego gatunku muzycznego. Swoje miejsce znaleźli tam także EXO i BTS, podbijający przez ostatnie lata rynek muzyczny na całym świecie.

Idąc dalej zagłębiamy się w uliczki Dosan-daero i Seolleung-ro. To właśnie tam znajdują się wytwórnie FNC Entertainment oraz SM Entertainment. Wybrałam się pod wytwórnię FNC z racji tego, iż jestem fanką zespołu SF9, będącego pod opieką wspomnianego wcześniej miejsca. Każda osoba w niewielkich, ciasnych alejkach wydaje się być podejrzana, a przez głowę k-poppera przebiega tylko jedna myśl: „To na pewno idol albo trainee*!„. Może wydawać się to zabawne, ale widząc przejeżdżające obok nas co chwilę vany z czarnymi szybami, możemy być pewni, że właśnie mieliśmy obok siebie jakiegoś idola i to na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Dosłownie kilka metrów od FNC oraz SM, po drugiej stronie cichej, klimatycznej uliczki, znajduje się park, którego obszar rozciąga się na długość około 1,5 km. Jest to miejsce bujnej, pięknej i zadbanej roślinności, a także miejsce, w którym zapracowani idole mogą odpocząć… czy też nagrać live’a na platformę o nazwie Vlive. Wielokrotnie oglądając live’y prowadzone przez poszczególnych członków zespołów, widziałam wspomniane wcześniej miejsce, które jest naprawdę bardzo charakterystyczne i którego nie można pomylić z żadnym innym.


W obszarze K-Star Road znajduje się także wytwórnia Cube Entertainment oraz stare siedziby Big Hit Entertainment i JYP Entertainment. A to jeszcze nie koniec atrakcji, które oferuje nam K-Star Road. W obszarze „dzielnicy k-popowej”, można napić się wyśmienitej kawy z kawiarni, których są tam dziesiątki, jak nie setki, zjeść przepyszne, tradycyjne, koreańskie jedzenie, spróbować tradycyjnego, koreańskiego ciasteczka ‚Dalgona’/’Ppopgi’ (funkcjonują obie nazwy), sprzedawanego przez starsze panie, tzw.Ajummy. Wciąż mało atrakcji? K-Star Road jest także miejscem ekskluzywnych, drogich marek odzieżowych oraz dziesiątek drogerii, sprzedających tradycyjne, koreańskie kosmetyki, w naprawdę dobrych cenach.
Jest to z pewnością miejsce, które powinno być obowiązkowym punktem na trasie każdego turysty zwiedzającego stolicę Korei Południowej. Jestem pewna, że na K-Star Road, każdy znajdzie coś dla siebie.

* trainee- osoba będąca pod opieką wytwórni muzycznej, będąca na etapie treningów i przygotowań do ewentualnego debiutu

The following two tabs change content below.
Kalina Wojtaszek

Kalina Wojtaszek

Jestem studentką dziennikarstwa, realizującą się w tym w 100%. Moim uzależnieniem jest Azja, zwłaszcza Japonia, Korea Południowa oraz Korea Północna. Słucham k-popu, promuję weganizm, dużo piszę i ciągle marzę.:)