K-pop współczesną literaturą, czyli skośnooki felieton

Młodzi ludzie zapominają o tym, czym są książki i co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „literatura”. Autorzy wielkich powieści są dla większości z nich nikim ekscytującym czy godnym podziwu. W XXI wieku, większość młodych osób za wzór do naśladowania stawia swoich idoli, głównie wokalistów i raperów – to właśnie teksty ich piosenek są dla nich czymś w rodzaju literatury i relikwii.
Mój pierwszy artykuł na Coś nowego dotyczył mojego ulubionego gatunku muzycznego jakim jest k-pop. W skrócie – jest to muzyka wywodząca się z Korei Południowej, która z roku na rok dociera do coraz to większej publiczności. Teksty piosenek, które prezentowane są przez młodych Koreańczyków, zawierają w sobie masę ukrytego przekazu, z którym każda osoba, niezależnie od wieku, powinna się zapoznać. Kiedyś w moje ręce wpadł cytat jednego z k-pop’owych idoli: „Czasami język, w którym nie mówisz jest jedynym, który do ciebie przemawia”. Z własnego doświadczenia wiem i zapewniam was, że jest to szczera prawda.
W całym show biznesie jest wielu artystów, których teksty piosenek mówią o obecnej sytuacji na świecie: o biedzie, głodzie, depresji i samotności młodych ludzi, chorobach psychicznych czy samobójstwach. To jedynie garść problemów poruszanych w utworach. Na pierwszym miejscu można postawić zespoły BTS i B.A.P. Teksty większości ich piosenek mówią o bolesnym dorastaniu oraz o tym, by młodzi ludzie nigdy się nie poddawali i mimo wszystko szli po swoje. Kompozycje te pomagają otworzyć ludziom oczy i dać im wiatru w żagle do walki o swoje marzenia.

B.A.P- „Young, Wild&Free”
„Nawet jeśli zostanę pokonany, znów się podniosę, bo młodość przeżywa się tylko raz w życiu. Patrz przed siebie i po prostu biegnij dalej. Pozostawmy w płomieniach nasze gorsze lata. Jesteś najlepszy, uwierz w to!”

BTS- „Young forever”
„Jesteśmy wiecznie młodzi. Wśród opadających płatków kwiatów, zagubiony brnę przez ten labirynt. Nawet jeśli upadnę i się zranię, bez końca będę biegł w stronę swoich marzeń.”

B.A.P-„Wake me up”
„Obudź mnie, jesteśmy pod naciskiem czasu. To niewinne dziecko wyrosło tak nagle. Teraz obudzę to pełne strachu społeczeństwo, podzielę się tą historią z nowym mną. Nie możesz wycenić mojego życia. To moje życie i nie można wymienić go na inne.”
„W tym szarym mieście powietrze jest stęchłe i oziębłe. Zaraża zgniłe mózgi i kręgosłupy. Strzeż się skorumpowanej prawdy i wierzchniej warstwy zepsutych tematów. Wolność, miłość, rzeczywistość, zło.”

Taeyeon-„I”
„Motylku lecący w nieznane, ludzie nic nie widzą, nie dostrzegają twoich skrzydeł. A nowy świat, który poznajesz, potrafi być naprawdę okrutny. Lecz jesteś silną dziewczyną, która wie, że urodziła się po to, by się wznieść. Łzy, które wypłakałaś, ból, który czułaś, przygotowywał Cię do tego, by któregoś dnia wznieść się naprawdę wysoko. Wtedy właśnie wszyscy zwrócą swe oczy w twoją stronę!”

Na dalszą część artykułu, zapraszamy już 23 stycznia.

The following two tabs change content below.
Kalina Wojtaszek

Kalina Wojtaszek

Jestem studentką dziennikarstwa, realizującą się w tym w 100%. Moim uzależnieniem jest Azja, zwłaszcza Japonia, Korea Południowa oraz Korea Północna. Słucham k-popu, promuję weganizm, dużo piszę i ciągle marzę.:)