K-podsumowanie stycznia 2019

Pierwszy miesiąc 2019 roku już za nami. Jest to idealny moment, by podsumować wydarzenia, skandale i comebacki, które miały miejsce w koreańskim przemyśle muzycznym.

Pierwszy dzień stycznia 2019 roku przyniósł dość zaskakującą nowinę, ujawniającą związek dwójki artystów z jednych z największych wytwórni muzycznych w Korei Południowej. Mowa tu o Jennie z zespołu Blackpink oraz o Kai’u z EXO. Związek cieszył się niesamowicie ciepłym przyjęciem ze strony fanów k-popu, co było dość zaskakujące, jeśli chodzi o tego typu newsy.

25 stycznia jednak miała miejsce nieprzyjemna sytuacja. Największe koreańskie portale pisały sporą ilość artykułów o tym, że związek dwójki idoli właśnie się zakończył. Ponoć Kai i Jennie w związku z ogromem pracy, zaplanowaną trasą światową Blackpink, solową karierą dziewczyny i działalnością zespołu EXO, podjęli obustronną decyzję o rozstaniu.

 

Kolejną kwestią jest odejście Johnnego i Jaehyuna z radia SBS Power FM, w którym prowadzili swoją autorską, godzinną audycję NCT Night Night. Chłopcy musieli porzucić pracę w radiu w związku ze zbliżającą się trasą światową, zaplanowaną na 2019 rok. Pierwszy z koncertów odbył się 26 stycznia w KSPO Dome w Seoulu.

Na pewno radosną nowiną były narodziny córeczki Park Jinyounga, znanego potocznie ‚JYP’, CEO wytwórni JYP Entertainment. 25 stycznia, około godziny 2 w nocy czasu polskiego, na świat przyszła jego córka. Dumny i szczęśliwy ojciec, wrzucił na swoje konto na Instagramie (@asiansoul_jyp), którki filmik, na którym mała rączka dziecka, trzyma jego palec.

Najgłośniejsza para ujawniona w 2018 roku. Mowa tu oczywiście o Hyunie (ex członkini zespołu 4minute) oraz E’Dawnie (ex członek zespołu Pentagon), z wytwórni Cube Entertainment. W związku z ujawnieniem swojej relacji i tego, że spotykają się od bardzo dawna, wytwórnia rozwiązała ich kontrakty. To jednak nie zniechęciło dwójki zakochanych w sobie ludzi. 27 stycznia wyszło oficjalne oświadczenie mówiące o tym, że para rozpocznie karierę pod skrzydłami nowej wytwórni P-Nation, należącej do wokalisty PSY, znanego wszystkim z utworu „Gangnam Style”. 

Nowy rok to okres, na który fani koreańskiej popkultury czekają z ogromnym zniecierpliwieniem. To właśnie w styczniu ogłaszane są nowe comebacki* zespołów czy trasy koncertowe. Mimo, że styczeń ma zaledwie 31 dni, w tak krótkim czasie otrzymaliśmy całą masę nowych piosenek, z którymi promowali się artyści. Oto comebacki k-popowych idoli w pigułce:
1 styczeń: Shaun -„Bad Habits”
2 styczeń: Chungha-„Gotta Go”, N.Flying-„Rooftop”, Ryeowook-„I’m not over you”
4 styczeń: MONT-„Will you be my girlfriend?”, Luna [f(x)]-„Even so”
5 styczeń: MFECT -„Designer”
6 styczeń: Red Velvet- „Sappy” – comeback japoński
7 styczeń: iKON- „I’m OK”, Apink- „Eung Eung”, KNK- „Lonely Night”
8 styczeń: WJSN- „La La Love”
9 styczeń: VeriVery- „Ring Ring Ring”, Greyish- „Candy”
10 styczeń: Monday Kiz- „Winter it is as I wished”
12 styczeń: Hyuk (VIXX)- „Boy with a star”
14 styczeń: Gfriend- „Sunrise”
15 styczeń: ATEEZ- „Say my name”, Nature- „Dream about U”
16 styczeń: Dreamcatcher- „Over the sky”, ASTRO- „All night”, Punch- „Heart”
17 styczeń: WayV- „Regular” – chiński debiut, Paul Kim- „초록빛”
18 styczeń: HAON- „Flower”
20 styczeń: Bang Youngguk- „Hikikomori”
21 styczeń: Seventeen- „Home”, Cherry Bullet- „Q&A”
22 styczeń: Niel (Teen Top)- „Behind you”
24 styczeń: Imfact-„Only U”, Yang Yoseob (Highlight)- „With you”
25 styczeń: Tiffany- „Born again”
30 styczeń: GOT7- „I won’t let you go”- japoński comeback, CLC- „No”

Świat, w tym także Europę, zaleją wkrótce koncerty k-idoli, na których z pewnością czekają tysiące fanów. Swoją światową trasę ogłosił rookie zespół Stray Kids (@realstraykids) z wytwórni JYP Entertainment. Zespół odbył swój pierwszy showcase w Bangkoku 19 stycznia, a 26 stycznia chłopcy dali koncert w Jakarcie. 

Trasa koncertowa „Unveil Tour – I am…”, ma obejmować cały świat, idąc zgodnie z myślą przewodnią grupy „Stray Kids everywhere, all around the world”. Ich potwierdzone koncerty odbędą się jeszcze w Australii, na Filipinach i w USA, jednak Twitter SKZ zaskakuje co chwilę nowymi informacjami dotyczącymi dalszego przebiegu trasy. Plotki mówią, że zespół odwiedzi także Europę, a dokładnie Berlin.

Swoją europejską trasę zrealizował zespół DAY6 (@day6kilogram), także z JYP. Rockowy zespół, 18 stycznia dał koncert w Moskwie, 20 stycznia w Madrycie, 22 stycznia w Berlinie, 25 stycznia w Londynie oraz 27 stycznia w Paryżu. Ich europejska trasa zakończyła się 29 stycznia w Amsterdamie.

25 stycznia Eric Nam, na swoim Instagramie (@realericnam), ogłosił, że w 2019 roku przyjedzie do Europy.W 2018 roku wrzucił na swojego Twittera post, jakie państwa powinien odwiedzić. Ankietę wygrała Polska i jest ona także uwzględniona podczas trasy artysty. Eric Nam da koncert w warszawskim klubie Progresja 12 czerwca.

W swoją solową trasę koncertową wyrusza także Bang Yongguk (@bangstergram), ex członek zespołu B.A.P. Jego koncerty rozpoczną się w marcu i obejmą takie miasta, jak: Paryż, Madryt, Londyn, Kolonię i Budapeszt.

Podobnie jak w minionych latach, zespół Monsta X (@official_monsta_x) z wytwórni Starship Entertainment ruszy w swoją światową trasę koncertową. My Music Taste – organizacja zajmująca się w głównej mierze koncertami w Europie, zrobiła ankietę, w której można było gromadzić głosy. Państwo, które otrzymuje największą liczbę głosów wygrywa. W Monsta X World Tour 2019, Polska znalazła się na prowadzeniu. Póki co, nasz kraj zajmuje 1 miejsce!

Swoją trasę rozpoczął także zespół Blackpink (@blackpinkofficial) – podopieczne wytwórni YG Entertainment. Koncerty dziewczyn zaplanowane są na Malezję, Singapur, Filipiny czy Hong Kong. 

YG nie ominęło jednak Europy! Koncerty Blackpink odbędą się w Londynie, Berlinie, Amsterdamie, Paryżu i Barcelonie.

Coś dla fanów hip-hopu! Zespół Epik High ogłosił na marzec europejską trasę koncertową! Zespół odwiedzi m.in. Londyn, Berlin, Brukselę, Helsinki czy Amsterdam. Największą gratką będzie z pewnością koncert w warszawskiej Progresji, 19 marca 2019 roku! Ceny biletów wahają się od 200 do 700 zł.

W świat rusza także zespół NCT (@nct, @nct127) z SM Entertainment z trasą „NEO City”. Pierwszy z koncertów miał miejsce w Seoulu 26 stycznia, jednak z pewnością zespół na tym nie poprzestanie. My Music Taste oferuje także możliwość sprowadzenia zespołu do Europy. Zainteresowani? Oddawajcie swoje głosy tutaj ->  https://www.mymusictaste.com/campaign/NCT-x-Warsaw-Poland,2110fd4442f353d6b7a044418e1636e7/

To dopiero początek 2019 roku, a kpopperzy już zostali zalani falą nowinek, plotek i koncertów, które wzbudziły zapewne masę pozytywnych bądź też negatywnych emocji. Pamiętajmy, że to dopiero początek roku i że jest to jedynie rozgrzewka przed tym, co czeka nas w kolejnych miesiącach. Należy więc zapiąć pasy i cierpliwie czekać!:)

*comeback– w k-popie używa się tego sformułowania, gdy zespół ogłasza, że wkrótce wyda nowy teledysk i album, z którymi będą promować się co najmniej przez najbliższy miesiąc od momentu wydania.

The following two tabs change content below.
Kalina Wojtaszek

Kalina Wojtaszek

Jestem studentką dziennikarstwa, realizującą się w tym w 100%. Moim uzależnieniem jest Azja, zwłaszcza Japonia, Korea Południowa oraz Korea Północna. Słucham k-popu, promuję weganizm, dużo piszę i ciągle marzę.:)
Kalina Wojtaszek

Ostatnie wpisy Kalina Wojtaszek (zobacz wszystkie)