K-podsumowanie lutego 2019

Kolejny miesiąc 2019 jest już za nami. Pora zatem spojrzeć na najciekawsze wydarzenia minionego lutego, od strony koreańskiego show biznesu.

10 lutego miał miejsce długo wyczekiwany przez fanów debiut damskiej grupy spod skrzydeł JYP Entertainment. ITZY to zespół składający się z pięciu utalentowanych dziewczyn: Yeji, Lia, Ryujin, Yuna oraz Chaeryeong. Dziewczyny zadebiutowały z piosenką, pt. „Dalla Dalla”, która na chwilę obecną posiada 70 mln odsłon. Mało tego. ITZY to jedna z pierwszych rookie grup, która kilka dni od momentu debiutu zdobyła swoją pierwszą nagrodę w programie muzycznym. 21 lutego zespół zdobył nagrodę w MCountdown, rywalizując o pierwsze miejsce z Hwasą z zespołu Mamamoo.

Swoją pierwszą wygraną mogą pochwalić się także dziewczyny z zespołu CLC. 12 lutego w programie The Show, CLC otrzymały swoją pierwszą nagrodę, na którą musiały czekać aż 4 lata.

Smutna wiadomość dla fanów Lee Jongsuka. 29-letni aktor ogłosił, że 8 marca 2019 roku, rozpocznie swoją obowiązkową służbę wojskową, jednak ze względów zdrowotnych, będzie on ją odbywał jako pracownik służby publicznej.

Koreańscy artyści nie należą już do tych niszowych, mało rozpoznawalnych, o których wie tylko nieliczne grono. Po ogromnym, zagranicznym sukcesie zespołu BTS, we współpracę z amerykańskimi artystami wszedł także zespół Black Pink, a w lutym tego roku NCT 127 oraz Lay z zespołu EXO. 21 lutego na oficjalnym kanale Jasona Derulo na platformie Youtube, ukazał się teledysk do piosenki „Let’s shut up&dance”, z udziałem koreańskich artystów.

28 lutego oficjalne, japońskie konto zespołu NCT 127, ogłosiło na swoim Twitterze, że 17 kwietnia tego roku, zostanie wydany pierwszy, japoński album chłopaków, który będzie nosił tytuł „Awaken”. Na płycie ma się znaleźć 12 piosenek.

27 lutego, jeden z największych portali poświęconych koreańskiemu przemysłowi muzycznemu, ogłosił wydanie pierwszego mini albumu, stworzonego przez Wooseoka (zespół Pentagon) oraz Guanlina (ex członek Wanna One). Album ma nosić nazwę <9801> i ma zostać wydany 11 marca.

Luty był kolejnym miesiącem, który bogaty był w ogłoszenia dotyczące k-popowych koncertów. Ostatnimi czasy koreańscy idole obierają za cel swoich wystąpień USA oraz Europę. Pod koniec miesiąca, swoje europejskie trasy ogłosiły takie zespoły jak BTS, SF9, NCT 127, Ateez oraz Monsta X!

W czerwcu tego roku do Londynu oraz Paryża zawita zespół BTS z trasą ‚World Tour Speak Yourself’. Stadiony, na których mają odbyć się koncerty mieszczą ok.170 tysięcy osób i w przypadku obu tych miejsc, wszystkie bilety zostały wyprzedane.
28 lutego zespół SF9 wrzucił na swoje social media informację, że w kwietniu tego roku, rozpoczynają swoją światową trasę. Chłopcy mają odwiedzić nie tylko Stany, ale też Europę! 3 maja będzie można ich zobaczyć w warszawskiej Progresji. Ceny biletów wahają się między 550 zł a 160 zł.

27 lutego zespół NCT 127 ogłosił kontynuację swojej światowej trasy ‚NEO City’. Pod koniec kwietnia chłopcy spod skrzydeł SM Entertainment mają odwiedzić Stany Zjednoczone, gdzie dadzą łącznie 11 koncertów. Jeszcze tego samego dnia na Twitterze zespołu ukazała się informacja, że trasa będzie obejmować także Europę! Zespół jednak kazał nam czekać na szczegółowe informacje, którą mają ukazać się już wkrótce.

Zespół Ateez, to grupa, która zadebiutowała w 2018 roku i mimo krótkiego okresu działalności, zespół odnosi ogromne sukcesy za granicą.  Chłopcy ruszają w swoją pierwszą trasę, która obejmie również Europę. 19 kwietnia Ateez dadzą koncert w warszawskim klubie Palladium. Bilety na to wydarzenie zostały wyprzedane!

18 lutego zespół Monsta X powrócił z nową piosenką, pt. „Alligator”, promującą tym samym ich nowy album ‚We are here’. 10 dni później grupa ogłosiła, że rozpoczyna swoją kolejną trasę koncertową, obejmującą Azję, Australię, USA oraz Europę. Zespół odwiedzi Amsterdam, Madryt, Berlin, Londyn oraz Paryż.

Na koniec zestawienie koreańskiej grupy ze światowej sławy artystami. Mowa tu o zespole BTS. Według rankingu IFPI, grupa BTS zajmuje 2 miejsce w kategorii ‚Global Recording Artist of the Year’. Oznacza to, że zespół był jednym z lepiej sprzedających się artystów w 2018 roku, zaraz za Drakiem! Ranking został sporządzony na postawie danych ze streamingu, pobrań i sprzedaży fizycznej. BTS są również pierwszym azjatyckim artystą, który znalazł się w TOP10.

The following two tabs change content below.
Kalina Wojtaszek

Kalina Wojtaszek

Jestem studentką dziennikarstwa, realizującą się w tym w 100%. Moim uzależnieniem jest Azja, zwłaszcza Japonia, Korea Południowa oraz Korea Północna. Słucham k-popu, promuję weganizm, dużo piszę i ciągle marzę.:)