K-muzyka! Czym jest i dlaczego robi się o niej coraz głośniej?

W okresie ostatnich 2-3 lat coraz częściej słyszy się o pojęciu, jakim jest k-pop. Koreańscy artyści, o których nie słyszała nigdy, nie zainteresowana tematem Azji, osoba, nagle wchodzą we współpracę z amerykańskimi artystami, wprawiając tym w konsternację niejednego.
Kim są ci wykonawcy? Dlaczego stają się tacy popularni? Co przyciąga do nich Amerykańskich artystów? Co ma do powiedzenia w kwestii popkultury wydawałoby się tak mały, nic nieznaczący kraj, jakim jest Korea Południowa?
Czym właściwie jest k-pop?
Jest to gatunek muzyczny, który powstał w Korei Południowej na początku lat 90, XX wieku. Nurt ten zapoczątkował pierwszy, k-pop’owy zespół – Seo Taiji&Boys, powstały w 1992 roku. Ich piosenki mieszające ze sobą różne style muzyczne takie, jak hip-hop, pop, jazz, rock czy pop opera, zmieniły o 180 stopni scenę muzyczną Korei. K-pop nabrał zupełnie nowego wymiaru. W chwili obecnej jest on nie tylko jednym z gatunków muzycznych. Śmiało można nazwać go subkulturą skupiającą w sobie, z każdym kolejnym rokiem, coraz więcej fanów.
W Korei jest cała masa wytwórni muzycznych, których zadaniem jest rekrutacja, szkolenie, finansowanie dormu, czyli miejsca, w którym mieszka zespół, wyjazdów, ubrań, kosmetyków oraz zajmowanie się marketingiem przyszłych idoli. Przez wiele lat w tzw.”Wielkiej Trójce” królowały takie wytwórnie jak SM Entertainment, JYP Entertainment oraz YG Entertainment. Jednak w ostatnich latach, po wielkim sukcesie zespołu BTS, który podbił nie tylko Amerykę, ale także Europę, do wytwórni odnoszących ogromne sukcesy, można dodać również BigHit Entertainment.
Przyszli bożyszcza nastolatków, po okresie bycia tzw. trainee, muszą przejść przez niełatwą drogę, jaka jest przed nimi, ponieważ żadna wytwórnia nie wpuści, nawet najzdolniejszego artysty, od razu na scenę. Każdy młody człowiek musi przejść przez okres szkoleń, podczas których ćwiczy taniec, śpiew bądź rap. Większość osób decydujących się na zostanie idolami, tworzy własne teksty piosenek, bądź gra na różnego rodzaju instrumentach. Muszą być przygotowani na mordercze treningi, brak snu czy nawet wykańczające diety. Innymi słowy, muszą prezentować się idealnie pod absolutnie każdym względem, zarówno wizualnym, tanecznym, jak i wokalnym.
K-pop, mimo że jest niesamowicie radosnym i kolorowym przemysłem, ma również swoją ciemną stronę. Jest to branża o tak szerokim spektrum, że można by o nim pisać książki. Jak działają wytwórnie i jakie znaczenie mają k-pop’owe fandomy wspierające swoich idoli, w jaki sposób organizowane są koncerty i dlaczego ich ceny są tak horrendalne, czy związki wśród k-idoli są legalne, co mogą, a przed czym muszą się wstrzymywać takie osoby oraz jak sprzedaż albumów k-pop’owych wpływa na utrzymanie artysty na rynku muzycznym? Na te i wiele innych pytań, odpowiem w przyszłych artykułach „Coś Nowego”, na które już teraz serdecznie zapraszam.

The following two tabs change content below.
Kalina Wojtaszek

Kalina Wojtaszek

Jestem studentką dziennikarstwa, realizującą się w tym w 100%. Moim uzależnieniem jest Azja, zwłaszcza Japonia, Korea Południowa oraz Korea Północna. Słucham k-popu, promuję weganizm, dużo piszę i ciągle marzę.:)