Jesienna depresja… Jak z nią walczyć?

JesieńW okresie jesieni, gdy dni są krótsze i bardziej ponure. Przez to bardzo dużo osób odczuwa przygnębienie. Statystyki mówią, że co dziesiąty Polak cierpi na depresję jesienną. Brak promieni słonecznych i regularne opady deszczu źle wpływają na nasze samopoczucie.

Czujemy się smutni, rozdrażnieni, nie mamy energii i chęci do życia. W skrajnych przypadkach pojawiają się nawet myśli samobójcze. Częste zmęczenie, znudzenie codziennym życiem, niskie poczucie własnej wartości, brak dostrzegania optymistycznych aspektów naszego życia, ciągłe zamartwianie się o przyszłość – to również oznaki depresji sezonowej.

Bardzo często w tym okresie unikamy spotkań z przyjaciółmi, wolimy być sami. Zamykamy się we własnym świecie i nie chcemy żadnych zmian. Takie zachowanie tylko pogłębia depresję. Przezwyciężenie sezonowego smutku jest prostsze niż mogłoby się

Źródło: www.depresja.info.pl
Źródło: www.depresja.info.pl

wydawać. Czasami wystarczą spotkania z przyjaciółmi przy kawie, bądź wspólne wyjście do kina. Szczególnie dla pań złotym środkiem na poprawę samopoczucia mogą okazać się zakupy. Przecież nic tak nie poprawia nastroju kobietom, jak widok nowej bluzki w szafie, czy też kilka nowych kosmetyków w łazience. Panowie w tym czasie mogą obejrzeć w męskim gronie mecz swojej ulubionej drużyny. I na pewno wtedy zapomną o złej pogodzie za oknem. Długa kąpiel z olejkami eterycznymi pozwoli na całkowite odprężenie i regenerację ciała, wpłynie również pozytywnie na nasze myśli. Słuchanie energicznej muzyki, jedzenie czekolady oraz spacery mogą pomóc wygrać z depresją. Dla osób zainteresowanych kinem, w tym okresie najlepszym gatunkiem filmowym jest oczywiście komedia! Również czytanie książek, które mają zabarwienie humorystyczne, a nawet groteskowe, gwarantuje szybką poprawę nastroju.

Gdy taki stan utrzymuje się jednak przez kilka tygodni, warto udać się do lekarza, ponieważ może być konieczna pomoc specjalisty.

Nie możemy się zamykać na świat. Trzeba spędzać jak najwięcej czasu z bliskimi nam osobami, bo człowiek nie może przecież żyć sam. Musimy dzielić się z innymi swoimi problemami. Pamiętajmy, że czasami najlepszym terapeutą okazuje się prawdziwy przyjaciel. Mimo wszystko jesień jest piękna! Trzeba tylko spojrzeć na nią z innej perspektywy. Spacer po lesie, bądź parku, pozwoli dostrzec jej prawdziwy urok, a przecież i tak w końcu wróci wiosna, a wraz z nią potężna dawka energii.

The following two tabs change content below.
Anna Bronisz

Anna Bronisz

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Interesuję się sportem. Do szaleństwa kocham piłkę nożną. Uwielbiam podróżować,poznawać nowych ludzi i inną kulturę. Muszę przyznać,że mam ciężki charakter i uparcie trzymam się swojego zdania, niestety nie zawsze wychodzi mi na dobre. Nie myślę o przyszłości. Żyję chwilą. Tym co jest teraz. Niezaprzeczalnie jestem optymistką. Wybrałam dziennikarstwo dlatego,że lubię pisać i dzielić się z czytelnikami swoim sposobem postrzegania świata.
Anna Bronisz

Ostatnie wpisy Anna Bronisz (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz