Jak zagłosować poza miejscem zameldowania?

Udział w wyborach to obywatelski obowiązek. Każdy z nas, poprzez oddanie głosu, powinien wziąć odpowiedzialność za przyszłość naszego kraju, decydujemy bowiem, kto będzie głową naszego państwa. Nie można tłumaczyć sobie: „mój głos nic nie zmieni”. To nie prawda, gdy zbierze się bowiem takich głosów 100, może to przesądzić o czyjejś porażce, bądź sukcesie. Dlatego 10 maja warto pójść do lokalu wyborczego i zagłosować w wyborach prezydenckich 2015. My podpowiadamy, jak to zrobić, gdy przebywa się poza miejscem zameldowania. 

Spora grupa żaków, studiująca w Lublinie, mieszka poza miejscem zameldowania. Co prawda, co jakiś czas odwiedza swoje rodzinne miejscowości, np. przy okazji różnego rodzaju świąt, jednak 10 maja będzie już po majówce, trwać będą Kozienalia, za pasem sesja oraz obrony, a do tego jeszcze może dojść praca i nie będzie możliwości podróży do domu na wybory. Podpowiadamy: można zagłosować na miejscu, w Lublinie.

Dopisanie do listy wyborców

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy wziąć udziału w głosowaniu na terenie gminy, w której jesteśmy zameldowani, możemy złożyć wniosek o dopisanie do listy wyborców w urzędzie gminy, na terenie której będziemy przebywać w dniu wyborów. Takie pismo należy osobiście dostarczyć najpóźniej do 5 maja do Referatu Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin, który znajduje się przy ul. Leszczyńskiego 20. Referat jest otwarty od 7.30 do 15.30, a wszelkie informacje można uzyskać pod tymi numerami telefonów: 81 466 3554, 81 466 35 57, 81 466 35 61, 81 466 35 64.
Wniosek musi być złożony pięć dni wcześniej po to, aby gminy mogły się porozumieć i skreślić osobę ze spisu wyborców w miejscu zameldowania. W ten sposób unika się sytuacji, w której osoba mogłaby zagłosować w wyborach w dwóch miejscach.
Dopisanie do listy obowiązuje również w razie II tury wyborów.
TUTAJ można pobrać gotowy wniosek do wypełnienia.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Jeśli natomiast przed 10 maja wyjeżdżamy, a chcemy wziąć udział w wyborach, to również musimy złożyć wniosek do Referatu Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin. W tym przypadku mamy czas do 8 maja, aby w formie pisemnej lub elektronicznej dostarczyć dokument. (Wniosek można pobrać TUTAJ). Po jego złożeniu otrzymamy dwa zaświadczenia: o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania i ewentualnego drugiego. W razie, gdyby nasze miejsce zamieszkania zmieniło się po pierwszej turze wyborów, postępujemy według wyżej opisanej instrukcji i również otrzymamy stosowne zaświadczenie.

Bardzo istotne: jeśli z jakiejś przyczyny zgubimy zaświadczenie, to nie dostaniemy kolejnego i nie będziemy mogli wziąć udziału w głosowaniu ani w miejscu aktualnego pobytu, ani w miejscu zameldowania.

Dzięki tym ułatwieniom nie musimy rezygnować ze swoich planów i wszystkiego podporządkowywać wyborom. Wszystko po to, by jak największa liczba uprawnionych wzięła udział w wyborach. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej złożyć wniosek w urzędzie gminy i można głosować w wybranym lokalu wyborczym.

bilde

The following two tabs change content below.