IIFYM czyli jedz co chcesz,wyglądaj jak chcesz!

Dieta IIFYM czyli „If it fits your macros” to ostatnio najpopularniejszy styl żywieniowy. To świetny pomysł na trzymanie diety, jednak wiele osób nadinterpretuje jego ideę.

 

 

Głównym założeniem diety jest jedzenie wszystkiego, oczywiście w ograniczonych ilościach. Nie oznacza to jednak, że masz jeść codziennie nutellę i chipsy, popijesz białkiem w proszku i otrzymasz gotowy pełnowartościowy posiłek.

Zacznę od tego, że musisz bazować na pełnowartościowych produktach.

Przede wszystkim zacznijmy od dobrego źródła białka czyli dobrej jakości mięsa, serów, jajek, tofu, ryb. Węglowodany czerp głównie z ryżu, makaronu, kasz czy pieczywa.Źródłem tłuszczu niech będzie głównie oliwa z oliwek, ale również jajka, tłuste ryby, orzechy, oleje zwierzęce.

Jeżeli zapewnisz dobrą bazę, do tego możesz dodać produkty takie jak chipsy, żelki, cukierki czy nawet pizzę.

Pamiętaj o czynnikach takich jak:

1. Indeks glikemiczny

2. Indeks sytości

3. Długość rozkładu poszczególnych makroskładników

4. Stopień smakowitości

Uwzględniając wszystkie czynniki, śmiało możesz zjeść kawałek czekolady po posiłku z dobrej jakości mięsem. Jednak pamiętaj o umiarze, niech „zwykłe produkty” nie będą częścią twojej diety. Niech będzie to 20/30%, a resztę przeznacz na te, którymi najesz się na długi czas, dadzą ci odpowiednie mikro i makroskładniki, a przede wszystkim pomogą w osiągnięciu założonego celu.

Jeżeli potrafisz utrzymać przez dłuższy czas określone nawyki żywieniowe, to znaczy, że to odpowiednia dieta dla ciebie. Wiele osób powie, że jedzenie nutelli to nie dieta, jednak pamiętaj, że jesteś po prostu człowiekiem i może ci nie odpowiadać jedziecie w kółko mięsa z ryżem. Głównym założeniem IIFYM jest DOBRE SAMOPOCZUCIE na „diecie”!

The following two tabs change content below.
Avatar

Emil Nowak

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem osób pod względem treningowo-dietetycznym oraz motywuje. Szereg kursów, na które uczęszczam pozwala mi dotrzeć do człowieka i pomóc mu na tyle, na ile On sam potrzebuję Moimi zainteresowaniami są: Szeroko pojęta kulturystyka(anatomia, biomechanika, odżywianie, periodyzacja treningowa, farmakologia(w której widzę szczególne zamiłowanie)), motywacja i pomoc innym, ale również rozwój osobisty na każdej możliwej płaszczyźnie.