II etap V Olimpiady Wiedzy o Mediach

Wczoraj w budynku Centrum Transferu Wiedzy w Kampusie Głównym KUL przy Al. Racławickich odbył się drugi etap V Olimpiady Wiedzy o Mediach. Jest to etap, który odbywa się równocześnie na 16 uczelniach na terenie całego kraju. Uczestnicy musieli zmierzyć się z testem pisemnym z zakresu wiedzy o mediach.

Ze wszystkich piszących, tylko 10 zostanie zakwalifikowanych do trzeciego, ostatniego etapu, który odbędzie się w Warszawie. Nagrodami w Olimpiadzie są indeksy na uczelnie wyższe, staże w wybranych redakcjach Wydawnictwa Bauer oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Patronat honorowy nad Olimpiadą objęli: Minister Edukacji Narodowej i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest jednym ze współorganizatorów wydarzenia. Pojawiają się sytuacje, w których współczesne media postrzegane są jako temat burzliwy. Olimpiada ma na celu sprzeciwieniu się takiemu zjawiska wśród społeczeństwa, zwłaszcza u młodych ludzi, którzy będą przyczyniać się do tworzenia mediów, ich funkcjonowania oraz to, w jaki sposób to właśnie media będą postrzegać społeczeństwo.

Foto: Angelika Cygal

Miałam okazję porozmawiać z trzema uczestniczkami tego wydarzenia, które oceniły całą inicjatywę w bardzo pozytywny sposób. Na twarzach wszystkich licealistów można było zauważyć rosnące zadowolenie.

Czy towarzyszył wam stres?

Ja się w ogóle nie stresowałam! Podeszłam do tego z ogromną pasją, co pozwoliło mi na większe skupienie oraz spotęgowało determinację.

Czy pytania sprawiały trudność?

Pytania nie wymagały specjalistycznej wiedzy dziennikarskiej. Organizatorzy raczej postawili na ogólne obeznanie w świecie mediów. Liczyli na naszą kreatywność I mam nadzieję, że nie zawiedli się.

Czy warto podejmować takie inicjatywy?

Zawsze warto, jeżeli teraz coś się uda, później jest łatwiej na przyszłość

Czym są dla was media i skąd pomysł wzięcia udziału w piątej już edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach?

Media są przede wszystkim sposobem komunikacji i informacją oraz przede wszystkim kontaktem ze światem. Jeśli chodzi o chęć wzięcia udziału wziął się skąd, że jesteśmy w klasie o profilu dziennikarskim. Pracujemy w gazetce szkolnej, więc media nie są dla nas dalekim światem.

Foto: Angelika Cygal
The following two tabs change content below.
Wiktoria Strawa

Wiktoria Strawa

Studiuje II rok na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL. Interesuje się kinem, zwłaszcza przedwojennym. Uwielbiam słuchać starych kawałków i muzyki filmowej. Jako ,,niepoprawna romantyczka" w wolnych chwilach pisze wiersze i opowiadania, by na chwilę oderwać się od rzeczywistości.