Historia Lubelskich Dni Kultury Studenckiej

logoPrawdziwego ducha uczelni tworzą studenci. Dlatego też bujnie rozkwitające życie studenckie, nie tylko związane z nauką, ale również, albo przede wszystkim, z szeroko rozumianą kulturą i sportem, jest wyznacznikiem atrakcyjności i „wizytówką” każdej uczelni.

Mówiąc o kulturze studenckiej, przez którą możemy rozumieć zwykle amatorską, choć niezwykle aktywną działalność studencką w dziedzinie poezji, piosenki, kabaretu i estrady, na myśl przychodzą nam przede wszystkim takie wydarzenia, jak juwenalia.
Juwenalia, czyli dni kultury studenckiej, to tradycyjne, coroczne święto żaków, hucznie obchodzone we wszystkich ośrodkach akademickich. Sam termin „juwenalia” doskonale oddaje charakter tej imprezy. Pochodzi on bowiem od łacińskiego słowa „Iuvenalia”, oznaczającego igrzyska młodzieńców. Juwenalia mają bardzo bogatą historię. Już w XV wieku, w Krakowie, obchodzono bowiem święto studentów. W miarę powstawania kolejnych ośrodków akademickich, barwne imprezy rozprzestrzeniały się na inne miasta. Obecnie juwenalia zaczynają się na początku maja, zwykle tradycyjnym korowodem. W trakcie pochodu studenci otrzymują klucze do bram miasta, które symbolizują, że podczas juwenaliów to oni obejmują nad nim „rządy”. W ramach dni kultury studenckiej odbywają się koncerty plenerowe, wydarzenia kulturalne, zawody sportowe itd.

W Lublinie, wzorem innych miast akademickich, od kilkudziesięciu lat odbywają się Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. Tworzą je imprezy poszczególnych lubelskich uczelni. LDKS-y zmieniały przez lata swoją formułę, przekształcając się ostatecznie w wielki festiwal kultury studenckiej, z koncertami najpopularniejszych gwiazd estrady.

DSC_0989Warto przypomnieć, że idea zorganizowania święta żaków w Lublinie narodziła się wiosną 1958 roku i była ściśle związana ze środowiskiem UMCS. Początkowo wydarzenie miało nosić nazwę „Igraszki Żaków Lubelskich”. Chcąc jednak pokazać lubelski charakter wydarzenia, nazwę tę wkrótce zmieniono na Kozienalia, nawiązując tym samym do herbu miasta. Pierwsze studenckie święto w Lublinie odbyło się ostatecznie w październiku 1959 roku. Wkrótce do Kozienaliów dołączył słynny Kulaż, czyli Wiosna Kulturalna Studentów KUL, zorganizowana po raz pierwszy w 1974 roku i przekształcona w latach 90. w KULturalia. Wraz z powstaniem i rozwojem Politechniki, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Medycznego, na kulturalnej mapie Lublina pojawiły się kolejne majowe imprezy studenckie: Juwenalia, Feliniada oraz Medykalia.

W tym roku Lubelskie Dni Kultury Studenckiej zainaugurują medycy, którzy jako pierwsi zorganizują swoją imprezę. Medykalia będą trwać od 30 kwietnia do 3 maja, na terenie Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki. Następnie, w dniach 8-10 maja odbędą się Kozienalia na terenie Perły – Browarów Lubelskich. Kulminacyjnym punktem Lubelskich Dni Kultury Studenckiej będzie wspólna impreza, zorganizowana w dniach 14-24 maja, przez KUL, Politechnikę i UP, czyli Juwenalia – Feliniada – KULturalia. W tych dniach odbędą się przede wszystkim koncerty plenerowe na Felinie oraz na Terenach Zielonych Politechniki Lubelskiej, a także wydarzenia rozrywkowo-kulturalne, takie jak Open Stage, czy Kabareton w Gmachu Głównym KUL.

DSC_0742

Piękną tradycją i ważnym elementem Lubelskich Dni Kultury Studenckiej jest Korowód Studencki. W tym roku odbędzie się on 6 maja. Barwny orszak żaków wyruszy z Placu Litewskiego. Studenci przemaszerują głównymi ulicami miasta na Tereny Zielone Politechniki Lubelskiej, gdzie uroczysty korowód zakończy się koncertem, zorganizowanym wspólnie przez wszystkie uczelnie. Jak co roku, podczas Lubelskich Dni Kultury Studenckiej nie zabraknie gwiazd, sporych emocji i dobrej zabawy. Z pewnością więc warto wziąć w nich udział.

Autor: Tomasz Tokarski
Przewodniczący Uczelnianego Samorządu Studentów KUL
Rzecznik Prasowy „Juwenaliów-Feliniady-KULturaliów” 2015

The following two tabs change content below.

Napisz komentarz