Historia kobiet w pigułce

Książka Anny Kowalczyk Brakująca połowa dziejów jest krótką historią kobiet na ziemiach polskich, mówiąca o losach naszych przodkiń. Autorka odpowiada na pytania: gdzie się podziały te wszystkie kobiety? Dlaczego wiemy o nich tak niewiele? I przede wszystkim – jaka jest ich historia?

Anna Kowalczyk – dziennikarka, reporterka i felietonistka podjęła się sprawdzenia białych plam, których brakowało w opowieściach o Polkach. Dopełnieniem są rysunki Marty Frej – artystki wizualnej.

Autorka rozpoczyna swoją książkę od prawdziwego początku. Od pierwszych kobiet sprzed pół miliona lat, docierając do czasów współczesnych. Każdy z nas wie, kim była Maria Skłodowska-Curie, czy Irena Sendlerowa, natomiast w Brakującej połowie dziejów można poznać całą resztę kobiet, o których nie mówiło się głośno. Wśród nich są Anna Tomaszewicz-Dobrska – pierwsza Polka z dyplomem lekarza i działaczka niepodległościowa, Aleksandra Piłsudska, służąca w Legionach Polskich. Artystki, gospodynie domowe, pierwsze studentki, zakonnice-emancypantki, kobiety, które były pełne determinacji pomimo niełatwej historii; kobiety, które wpływały na losy świata tak samo jak mężczyźni, a jednak ich udział był systematycznie pomijany i przemilczany. Dodatkowo rozdziały podzielone zostały na konkretne zakresy tematyczne – edukacje, sztukę, wojnę i bunt czy religie.

Dziennikarka przez całą książkę stara się odpowiedzieć na pytanie, które sama zadała: Jak to możliwe, że spytani o ważne w dziejach naszego kraju wydarzenia czy procesy, opowiadamy o nich, jakby ich uczestnikami byli jedynie mężczyźni? Możliwe, że ta książka będzie mieć wpływ na historię i zachęci do poszerzenia wiedzy, która znajduje się w podręcznikach szkolnych.

 

 

The following two tabs change content below.
Avatar

Ewelina Mirocha

Jestem studentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Uwielbiam wszystko to, co związane jest z modą. Wolny czas lubię spędzić z dobrą książką.