Hipermobilność stawów

Znalezione obrazy dla zapytania hipermobilnoscOsoby z hipermobilnością mają nadmierny zakres ruchu w stawach lub zbyt dużą mobilność. Zjawisko to bardzo często dotyczy tancerzy baletowych, akrobatów i amatorów jogi. Może się wydawać, że taka gibkość to wielki dar, ale większość ludzi z hipermobilnością stawów raczej wolałoby jej nie doświadczać.

 

 

 

Z hipermobilnością w stawach wiąże się fakt, że tkanki trzymające te stawy są rozciągnięte lub luźne. Znacznie utrudnia to przyjęcie stabilnej pozycji. Mówiąc inaczej, niezwykle niskiemu akrobacie duży kłopot sprawia przyjęcie stabilnej pozycji. Nie jest w stanie poczuć, jak bardzo odchyla kończynę w stawie, dlatego też nie wie, kiedy osiąga pozycje stabilną.

 

Żebyś mógł lepiej zrozumieć, jak należy tworzyć programy treningowe dla osób z hipermobilnością stawów, podaje trzy proste wytyczne:

1. Na pierwszym miejscu stawiaj kontrolę nad ruchem i wzmacnianie mięśni otaczających stawy. Wykonuj ćwiczenia o wysokiej stabilności pozycji: napięte, dobrze przygotowane ułożenie ciała, pozwalające na maksymalną stabilizację w barkach i biodrach.

2. Stosuj wzorce pozycji jako modele normalnego zakresu ruchu w ćwiczeniach takich jak przysiad czy wyciskanie.

3. Skupiaj się na technikach poprawiających pracę powierzchni ślizgowych i unikaj dynamicznej mobilizacji w końcowym zakresie ruchu(czyli wszystkiego, co przypomina rozciąganie) oraz nie mobilizuj torebek stawowych z wykorzystaniem taśm. Przecież nie chcesz rozciągać tkanek, które i tak są już nadmiernie elastyczne. Właściwą drogą jest rozbijanie tkanek miękkich i mobilizacja powierzchni ślizgowych.

Znalezione obrazy dla zapytania kontrola nad ruchem siłownia

Hipermobilność może występować w pojedynczym stawie, w określonym obszarze ciała lub we wszystkich stawach. Przyczyny tego zjawiska też są różne: uwarunkowania genetyczne, układ kostny, układ mięśniowy, złe wzorce ruchowe, nadmierne rozciąganie lub kontuzje. Istotne by wszystkie formy hipermobilności traktować bardzo poważnie.

The following two tabs change content below.
Avatar

Emil Nowak

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem osób pod względem treningowo-dietetycznym oraz motywuje. Szereg kursów, na które uczęszczam pozwala mi dotrzeć do człowieka i pomóc mu na tyle, na ile On sam potrzebuję Moimi zainteresowaniami są: Szeroko pojęta kulturystyka(anatomia, biomechanika, odżywianie, periodyzacja treningowa, farmakologia(w której widzę szczególne zamiłowanie)), motywacja i pomoc innym, ale również rozwój osobisty na każdej możliwej płaszczyźnie.