Groźny smog krąży nad Lublinem

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego do Lublina powraca problem smogu. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy miasta są świadomi jego negatywnego wpływu na zdrowie. Miejskie władze prowadzą działania zwalczające smog, ale konieczne jest zaangażowanie obywateli. Jak możemy radzić sobie zanieczyszczeniem powietrza i czy smog stanowi naprawdę duży problem?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Nic dziwnego, że jednym z wielu miast, które bierzemy pod lupę jest Lublin, który wciąż figuruje w pierwszej setce miejscowości z największym zanieczyszczeniem powietrza. – Moim zdaniem ten problem jest zauważalny, ale nie ma takiego dużego znaczenia, ponieważ ten smog zawsze był i jakoś nie przeszkadzało mi to w dorastaniu w Lublinie – tłumaczy Olga, mieszkanka Lublina. Na pytanie o to, czy smog może być szkodliwy dla naszego zdrowia, odpowiada stanowcze: nie! Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Utworzona w ten sposób mieszanina, oprócz zmniejszania przejrzystości powietrza, zawiera w sobie szkodliwe związki chemiczne i pyły. – Pył ten drażni górne oraz dolne drogi oddechowe i wywołuje objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar i kaszel, bo organizm chce się pozbyć nagromadzonych zanieczyszczeń – tłumaczy alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Zbliżone do alergii objawy to nie jedyne konsekwencje wdychania smogu. Astma, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, a nawet niewydolność oddechowa to jak najbardziej realne powikłania wywołane zanieczyszczeniem miejskiego powietrza. Czy mieszkańcy Lublina znajdują się w tej grupie ryzyka?

Według statystyk obecne zanieczyszczenie powietrza w Lublinie wynosi 108% normy dla skażenia PM2.5 (pył, o średnicy mniejszej niż 2.5 mikrometra) i 135% normy dla skażenia PM10. Rzecznik Prasowy Miasta Lublin wyjaśnia, że 83% zanieczyszczeń powietrza w mieście Lubin emitują stare piece lub kotły na paliwa stałe i nieprawidłowe spalanie lub spalanie w nich szkodliwych substancji. Dodaje także, że miasto przeznaczyło w tym roku aż 1 mln złotych na walkę ze smogiem. Niestety jest to powolny proces, a mieszkańcy miasta są zagrożeni już dziś! Jak zatem zwykli obywatele mogą poradzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza?

Okazuje się, że istnieje wiele rozwiązań, które są bardzo pomocne w radzeniu sobie problemem smogu. Jednym z nich jest aplikacja Kanarek (dostępna TUTAJ) pozwalająca nam monitorować czystość powietrza w czasie rzeczywistym. Dzięki temu jesteśmy w stanie ograniczyć nasz kontakt ze smogiem do koniecznego minimum. Zdarza się jednak, że jesteśmy zmuszeni przebywać na zewnątrz podczas mało sprzyjających warunków. W takiej sytuacji wygodnym rozwiązaniem może okazać się łatwa do nabycia maska antysmogowa. Niestety to wciąż półśrodki ograniczające naszą swobodę życia.

Wymiana starego pieca kiepskiej klasy na nowy to z pewnością nie łatwe zadanie, ale czasem na początek wystarczy wybrać komunikację miejską zamiast samochodu. Lubelskie powietrze należy do wszystkich mieszkańców i każdy z nich ma obowiązek dbać o jego czystość. Z pewnością trudno jest zmienić z dnia na dzień swoje przyzwyczajenia, ale trzeba próbować. Czemu by nie zacząć już dziś?

The following two tabs change content below.
Dawid Zapora

Dawid Zapora

Student dziennikarstwa i poeta amator. Sztuką dziennikarską nie jest ciekawość świata lecz umiejętność mówienia do ludzi, dlatego na pierwszym miejscu zawsze stawiam człowieka. Oprócz pisania zajmuje mnie sztuka radiowa, a hobbystycznie webmastering i subnetting. Bez muzyki niech skończy się świat.
Dawid Zapora

Ostatnie wpisy Dawid Zapora (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz