Grand Press Photo 2015 w Lublinie

Fotogranews_48802_1431589735_big2fia prasowa. Czy miałeś/ miałaś kiedykolwiek możliwość lepiej ją poznać? Zobaczyć więcej niż pojedyncze zdjęcia, będące uatrakcyjnieniem prasowych artykułów, na które od czasu do czasu w pośpiechu rzucasz okiem? Jeśli nie, Grand Press Photo to wspaniała okazja do tego, by dostrzec niezwykłą urokliwość takiej fotografii. Jeśli tak to kolejna szansa na ucieszenie oka dziełami najlepszych fotografów.

14 grudnia o godz. 17.30 w Chatce Żaka, miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy Grand Press Photo 2015. Prezentowała ona finałowe zdjęcia Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo, który od 2005 roku jest organizowany przez miesięcznik „Press”.

Wystawa obejmuje 73 zdjęcia oraz 13 reportaży, które dostały się do finału, ze szczególnym zaakcentowaniem tych nagrodzonych. Nagrody przyznano w 7  kategoriach, a były to: kultura i człowiek, sport, życie codzienne, wydarzenia, ludzie, portret sesyjny oraz środowisko. Oddzielnym kryteriom oceny podlegały fotoreportaże, wśród których zwycięskie prace wyłoniono spośród czterech kategorii: ludzi, życia codziennego, wydarzeń oraz środowiska.

mamo123_7 (1)
ZDJĘCIE ROKU – GRAND PRESS PHOTO 2015, autor: Maciej Moskwa

Główna nagroda tegorocznego konkursu powędrowaładorąk Macieja Moskwy, autora Zdjęcia Roku, które przedstawia 12-letniego chłopca- Hasuna, przebywającego w obozie dla jeńców syryjskich. Zdjęcie jest częścią reportażu ukazującego Syrię, zaatakowaną przez Państwo Islamskie.

Lublin w tym roku może poszczycić się aż czwórką finalistów. W tym szczęśliwym gronie znaleźli się: Michał Patroń- zdobywca I nagrody w kategorii życie codzienne, Jacek Szydłowski, Dorota Awiorko oraz Wojciech Nieśpiałowski.

W1FWJR69
III miejsce w kategorii WYDARZENIA, autor: Jakub Wosik

Finałowe fotografie emanują różnorodnością. Zdjęcie z pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego. Fotografie z Woodstocku. Portret Roberta Więckiewicza, Andrzeja Wajdy. Dramat Ukrainy. Świt witający młodych ludzi po imprezie w jednym z warszawskich klubów. Piesza Pielgrzymka na Świętą Górę Grabarkę, Marsz Niepodległości. Wystawa w sposób szczególny przekonuje nas o tym, iż nie ma chyba takiej kategorii, przestrzeni, sytuacji, osoby, której niezwykłości nie uchwyciłby reporterski obiektyw.

ZMANAM01
II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE, autor: Maciek Nabrdalik

Każda z prezentowanych fotografii i fotoreportaży to absolutny majstersztyk w tej dziedzinie. Gama barw, emocji i przeżyć tworzy niezwykle unikatową paletę. Żadne słowa nie będą w stanie oddać charakteru i niezwykłego piękna prac w stopniu takim jak one same. Jak słusznie zauważył Michał Patroń, który zabrał głos podczas otwarcia wystawy: Nie warto mówić zbyt dużo. Zdjęcia mówią same za siebie. I tak w istocie jest. Warto się o tym przekonać samemu. Wystawa będzie w Lublinie do 12 stycznia.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Fronc

Katarzyna Fronc

Mam na imię Kasia. Kocham w swoim życiu parę rzeczy. Na pewno moje studia, czyli polonistykę. Kocham pisanie o wszystkim, co związane z kulturą, a więc o teatrze, filmie, literaturze, muzyce, a w zasadzie pisanie w ogóle. Kocham twórczość Henryka Sienkiewicza i Paulliny Simmons. Kocham grać na gitarze, śpiewać trochę też. Kocham niespodzianki, nowe wyzwania, piękne wspomnienia. Kocham jedzenie w duuużych ilościach 🙂 Interesuję się również muzyką chóralną. Najbardziej zaś kocham... kochać, to jest kwintesencja wszystkiego! 🙂