Głosowanie poza miejscem zameldowania – poradnik

Logotyp RGB _v1Studiuję – Głosuję! to ogólnopolska kampania informacyjna, mająca na celu zachęcenie studentów do oddania głosu w nadchodzących wyborach parlamentarnych, 25 października. Projekt realizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie ze strony środowiska akademickiego na wiedzę dotyczącą aktywności obywatelskiej. Przedstawiamy poradnik, jak zagłosować poza miejscem zamieszkania, by każdy mógł wziąć udział w wyborach.

Brak rzetelnych informacji przyczynia się do coraz niższej frekwencji wyborczej, a ta z kolei negatywnie wpływa na jakość polskiej sceny politycznej. Problem ten dotyka zwłaszcza studentów mieszkających poza miejscem zameldowania, którzy nie do końca wiedzą, jak wziąć udział w głosowaniu.

Dopisanie się do listy wyborców

Wiedząc, na terenie jakiej gminy będziemy przebywać w dniu wyborów, możemy złożyć w tamtejszym urzędzie wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym lokalu wyborczym. Takie pismo należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do urzędu osobiście, przez inną osobę, pocztę lub kuriera. Termin upływa 20 października. W Lublinie można dopełnić wszelkich formalności w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin, który znajduje się przy ul. Leszczyńskiego 20.
TUTAJ można pobrać gotowy wniosek do wypełnienia.
W Warszawie wniosek należy złożyć natomiast w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów: BemowoBiałołękaBielanyMokotówOchotaPraga-Południe, Praga-Północ,  Rembertów,  Śródmieście,  Targówek,  Ursus,  Ursynów,  Wawer,  Wesoła,  Wilanów,  Włochy, WolaŻoliborz.
TUTAJ można pobrać gotowy wniosek do wypełnienia.

Pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania

Nie wiedząc, na terenie jakiej gminy będziemy przebywać podczas wyborów, możemy wziąć udział w głosowaniu na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokument ten pozwala nam pójść na wybory w dowolnym lokalu wyborczym na terenie kraju i za granicą. W celu jego otrzymania do 23 października należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, właściwym dla naszego zameldowania. Dokument można doręczyć osobiście, telefonicznie lub drogą mailową. Zaświadczenie możemy odebrać natomiast osobiście lub przez osobę upoważnioną. Pełnomocnictwo musi zawierać nasze oraz osoby upoważnionej imię, nazwisko i numer PESEL.
TUTAJ  można pobrać wzór wniosku.

Każdy z nas może wziąć udział w wyborach parlamentarnych 2015, a zorganizowanie tego wcale nie jest takie trudne. Wszystkie procedury są uproszczone, by jak najwięcej osób mogło wypełnić swój obywatelski obowiązek. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej złożyć wniosek w urzędzie gminy i można głosować w wybranym lokalu wyborczym.mgmw-napis-1400x400

The following two tabs change content below.