Wschody – niekoniecznie o wschodzie

Wschody

5.42 – o tej godzinie 12. kwietnia będziemy mogli obserwować wschód słońca nad Lublinem. Choć brzask niemal zawsze przyprawia mnie o pewien rodzaj zawieszenia wypełnionego niczym niezmąconym zachwytem, rzadko zdarza mi się mu przypatrywać ze względu na zamiłowanie do snu. W piątek 12. kwietnia będzie inaczej. Będziemy świadkami nie jednego wschodu, a Wschodów, i to przed duże W.

Już w najbliższy weekend startują Wschody – festiwal piosenki artystycznej, na którym będziemy mogli zarówno zawiesić się przy dźwiękach muzyki, jak i zachwycić pięknem słów. Dźwięk, słowo i ekspresja to hasło tego ogólnopolskiego muzycznego wydarzenia. Dźwięk będzie ambitny, słowo – mądre, a ekspresja – absolutnie wyjątkowa!

Festiwal to połączenie Konkursu Piosenki Artystycznej, który nieprzerwanie od 8 lat tworzy możliwość poznania nowych, wschodzących artystów oraz koncertów znanych i lubianych twórców.

Piątkowe oraz sobotnie popołudnia (12:00 – 16:00) to okazja do usłyszenia na żywo prezentujących się muzyków. Lista Wschodowiczów jest długa, plasuje się na niej 40 wokalistów i zespołów. Na deskach sceny „Chatki Żaka” jedni przedstawią swoje interpretacje istniejących już utworów, inni – kompozycje własne. Wieczory należeć będą do artystów, dla których scena jest drugim domem.

W piątek o 19:00 będzie można podziwiać dwie piękne panie. Owo piękno wyraża się w sferze nie tylko wizualnej, ale przede wszystkim duchowej. Płaszczyźnie sztuki, karmiącej spragnione piękna dusze. Jedna z nich to Wera – hipiska z wiolonczelą i looperem – odkrycie poprzedniej edycji festiwalu. Swoją muzykę określa jako avant cello z domieszką indie pop i folk. Druga – Barbara Wrońska znana z zespołu Pustki oraz Ballady i Romanse zaprezentuje swój solowy album „Dom z ognia” – mieszaninę brzmień lat 60. z elektroniką, o silnym zabarwieniu emocjonalnym.

W sobotę także o 19:00 nastąpi uwolnienie od sentymentów, po to by wpaść w wir energetycznych dźwięków. Zespół The Freeborn Brothers zagra bowiem fuzję amerykańskiego, cygańskiego i słowiańskiego folku z nutą punk rocka. Będzie się działo!

Niedziela przysporzy kolejnych muzycznych wariacji. Tym razem miejsce koncertów to Centrum Spotkania Kultur, gdzie o 18:00 odbędzie się finałowy występ festiwalu, podczas którego zagrają i zaśpiewają Laureaci Konkursu Piosenki Artystycznej, a zaraz po nich zespół Mikromusic wraz z gośćmi. Ich muzyka, choć ciężka do sklasyfikowania to połączenie jazzu, folku, rocka czy trip-hopu. W trakcie występu zaczarują dźwiękami z niecodziennych, nietypowych instrumentów jak turecki saz czy gitary z pudełek po cygarach. Na scenie pojawią się z nimi: wokalistka i skrzypaczka Joanna Słowińska oraz wokalista i kompozytor Skubas.

Poza filarowymi koncertami, Wschody oferują także formę doskonalenia się poprzez udział w warsztatach np. kreatywnego pisania, spacer śladami lubelskich poetów oraz zwiedzanie Domu Słów.

Więcej informacji: http://wschodyfestiwal.pl

 

 

The following two tabs change content below.
Avatar

Dominika Tworek

Czarny humor. Biała rasa. Chaos poszukujący porządku.