Feministyczna polityka sieciowa. Perspektywy i pola działalności.

W dobie wszechobecnych technologii informatycznych, które docelowo miały pomóc ludzkości wspiąć się na nieosiągalne dotąd szczyty, pojawiają się nieoczekiwane problemy, utrudniające niekiedy normalne życie w znacznym stopniu. Internet wyrósł nie tylko na główne medium informacyjne, detronizujące telewizję i prasę. Stał się też miejscem, gdzie dzięki anonimowości sfrustrowani ludzi wylewają hektolitry jadu i nienawiści, szufladkując pozostałych wedle własnego, często niesprawiedliwego osądu. Przemoc i agresja słowna stały się tak powszechne, że coraz więcej osób przechodzi nad nimi do porządku dziennego. Problem ten jest na tyle aktualny, że poświęcono mu już prace naukowe. Jedną z nich jest publikacja Kathrin Ganz Feministyczna polityka sieciowa.

Autorka przedstawia tu swój pogląd na funkcjonowanie sieci internetowej z punktu widzenia aktywnej feministki. Zauważa, że ze względu na swoje przekonania bywa atakowana przez tych, którzy pod osłoną pseudonimu wyrzucają z siebie najgorsze możliwe obelgi, wliczając w to groźby i nawoływanie do popełnienia przestępstw:  „Jak na feministkę, nie mam najgorzej. Tylko raz grożono mi śmiercią. Kilkukrotnie straszono gwałtem. Spośród,  wszystkich, którzy wyzywali mnie online, tylko jedna osoba obraziła moją matkę. Jeżeli mój optymizm w takich okolicznościach dziwi, to najwyraźniej nie jesteś blogerką feministyczną”.

Publikacja porusza też problem tytułowej polityki sieciowej, jaką stosują niektóre popularne portale, m.in. Facebook. Okazuje się bowiem, że bycie kobietą – nawet w tym wymiarze wirtualnym – nie jest wcale takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Niezrozumiałe akty cenzury, blokowanie zdjęć czy wpisów to tylko niektóre z przykładów, jakie Ganz wymienia w swojej publikacji.

Publikacja pod wieloma względami jest interesująca, napisana prostym, przystępnym jak na tego typu publikację językiem; przedstawione w niej przykłady pobudzają do głębszej refleksji nad poszanowaniem innych w przestrzeni sieci internetowej.

Generalnie Feministyczna polityka sieciowa jest pozycją, po którą powinna sięgnąć każda kobieta, której bliskie są idee zachodnioeuropejskiego feminizmu. To swoisty głos tych, o których – jak mogłoby się wydawać – jest głośno, a którzy w zaciszu swoich domów trawią gorycz nienawiści, usiłując walczyć o równouprawnienie – również w Internecie.

The following two tabs change content below.
Natalia Nigborowicz

Natalia Nigborowicz

Jestem Natalia, pasjonują mnie podróże i odkrywanie świata. Wolny czas chętnie poświęcam dobrej książce. Zawsze przegrywam z kawałkiem czekolady.
Natalia Nigborowicz

Ostatnie wpisy Natalia Nigborowicz (zobacz wszystkie)