Eurowizja 2017: Kasia Moś w finale!

Uwielbiana przez zagranicznych dziennikarzy, obrończyni praw zwierząt, ale przede wszystkim obdarzona niezwykłym głosem i charyzmą – Kasia Moś, reprezentantka Polski w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji, wczoraj zakwalifikowała się do wielkiego finału! To właśnie 9 maja 2017 roku, w Kijowie, odbył się pierwszy półfinał 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, gdzie swoje propozycje przedstawiło 18 państw, w tym – z utworem Flaslight – trzydziestoletnia Kasia Moś. Wśród finalistów znalazły się: (kolejność losowa)

  1. Szwecja – Robin Bengtsson  „I Can’t Go On”
  2. Australia – Isaiah „Don’t Come Easy”
  3. Belgia – Blanche  „City Lights”
  4. Azerbejdżan –  Dihaj  „Skeletons”
  5. Portugalia – Salvador Sobral  „Amar Pelos Dois”
  6. Grecja – Demy „This Is Love”
  7. Polska – Kasia Moś  „Flashlight”
  8. Mołdawia – Sunstroke Project „Hey Mamma”
  9. Cypr – Hovig „Gravity”
  10.  Armenia – Artsvik  „Fly With Me”

Przed nami drugi półfinał  (11.05) z udziałem m. in.: Bułgarii, Estonii, Rumunii czy Białorusi. Kraje tzw. „Wielkiej piątki” (Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania) są co roku bezpośrednim uczestnikiem finału. Dużym zaskoczeniem jest brak awansu dla Finlandii (Norma John – „Blackbird”) i Islandii (Svala – „Paper”), które po pierwszych dwóch próbach technicznych, plasowały się na wysokich miejscach półfinałowych, przyznawanych w drodze głosowania press pool.

Czym jest tytułowa latarka?

Jak podkreśla Moś w wywiadach, swoją piosenkę napisała z myślą o zwierzętach oraz ludziach, którzy z różnych, często błahych powodów, porzucają bezbronne psy czy koty. Od wielu lat jest zaangażowana w różne akcje, mające na celu uświadomienie ludziom (nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie), że w XXI wieku nadal traktujemy zwierzęta niehumanitarnie, często przechodząc obojętnie wobec ich krzywdy. Wizualizacje, jakie pojawiły się na scenie podczas występu naszej reprezentantki, nawiązywały do motywu wolności: napis FREEDOM, czyli wolność, przetłumaczona na wszystkie języki państw Europy, zakończyła fenomenalny występ Kasi.

Wielki Finał już w sobotę!

Wsparcie Polonii odgrywa niezwykle ważną rolę w tego typu konkursie. Już w sobotę, 13 maja, niezbędne będzie jej wsparcie! Przypominamy, że z Polski nie można oddawać głosów na naszą reprezentantkę – a szkoda. Na oficjalnej konferencji, która odbyła się zaraz po zakończeniu pierwszego półfinału, Moś wylosowała swoją pozycję na sobotni wieczór: Polka zaśpiewa w pierwszej połowie widowiska. Wśród faworytów do wygrania Eurowizji są niezmiennie Włochy, Francja, Portugalia i Bułgaria, jednak po wczorajszych emocjach, notowania dla Polski znacznie wzrosły! Polska wymieniana jest w najlepszej 8, niekiedy w 5.

Transmisja TVP1 godz. 21:00, sobota, 13.05 

Na oficjalnym kanale Eurovision Song Contest można obejrzeć wszystkie osiemnaście półfinałowych występów.

https://www.youtube.com/watch?v=dh9k78jPWDg

The following two tabs change content below.
Oliwia Flis

Oliwia Flis

Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przyszła dziennikarka sportowa, miłośniczka dobrej książki, podróży i fotografii, kochająca wszystkie zwierzęta świata. Obecnie skryta pod skrzydłami Telewizji Polsat. W swoim dorobku ma rozmowy i warsztaty ze znanymi dziennikarzami, artystami i zagranicznymi mediami. Wiele swojego czasu poświęca Eurowizji i związanym z nią koncertom.