Elżbieta II, czego nie wiecie o królowej?

elżbietaKażdy ją zna, ale nie każdy wie, jaka jest. Pasjonatka koni i psów, z pozoru chłodna i powściągliwa, a w rzeczywistości głęboko nieszczęśliwa. Mowa o królowej Elżbiecie II, kobiecie, która nigdy nie miała zostać monarchą. Dzisiaj obchodzi 90-te urodziny i z tej okazji przedstawiam Wam bliżej jej sylwetkę.

Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku o godzinie 2.40 przy Bruton Street 17 w Londynie. Właściwie nazywa się Elżbieta Aleksandra Maria Windsor. Jest córką Jerzego VI (ówczesnego księcia Alberta, później króla) i Elżbiety Bowes-Lyon. Była trzecia w kolejce do tronu (po swoim stryju i ojcu). Kiedy miała 10 lat zmarł jej ukochany dziadek, król Jerzy V. Na tronie zasiadł stryj Edward VIII, który abdykował po niecałym roku rządzenia, przez co księżniczka Elżbieta została oficjalnym następcą tronu po swoim ojcu.

20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminsterskim odbył się ślub Elżbiety z pięć lat od niej starszym Filipem Mountbattenem, urodzonym jako książę Grecji i Danii. Wszyscy od początku byli przeciwni temu związkowi, sam narzeczony nie był przekonany co do małżeństwa (z powodu jego rozrywkowego życia), ale ostatecznie księżna dopięła swego. Ma z nim czwórkę dzieci: następcę tronu, księcia Walii – Karola, księżniczkę Annę, księcia Yorku – Andrzeja i hrabiego Wessex – Edwarda.ślub

Gdy 6 lutego 1952 roku zmarł jej ojciec, Elżbieta była w Kenii. Musiała natychmiast wrócić do ojczyzny i wstąpić na tron. Następnego dnia w St. James’s Palace została ogłoszona królową, a 2 czerwca odbyła się oficjalna koronacja w Opactwie Westminsterskim.1983-5236_14831_1

Czytając biografię królowej nie spodziewałam się, że jej życie jest tak ciężkie. Nieudane małżeństwo, presja ze względu na tytuł, do tego problemy z innymi członkami rodziny. Życie królowej z perspektywy widza, który ogląda ją machającą z balkonu pałacu, ma się nijak do codziennych rozterek smutnej królowej.

Swoje urodziny królowa obchodzi dwa razy w roku: w faktyczny dzień narodzin i drugą sobotę czerwca, co gwarantuje ładną pogodę. W tym roku oficjalne uroczystości odbędą się 11 czerwca. Planowane jest uliczne przyjęcie na The Mall (reprezentacyjnej drodze, łączącej Pałac Buckingham z Trafalgar Square) oraz zwyczajowa parada.

13 kwietnia była premiera książki polskiego dziennikarza Marka Rybarczyka ,,Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?”. Wieloletni korespondent w Londynie w prozatorski sposób przedstawia całą historię angielskiej monarchini. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich jej wielbicieli, ale też ciekawych życia królowej. Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem samej jej historii, ale też sposobem, jakim książka została napisana. Polecam bardzo gorąco, bo jeszcze nigdy nie byłam tak zszokowana czyjąś biografią!książa

Z okazji urodzin królowej Elżbiety, na podstawie powyższej książki, przygotowałam o niej kilka faktów, o których mogliście nie mieć pojęcia. Nie wymienię wszystkich zaskakujących informacji, żebyście mięli motywację do przeczytania książki (a naprawdę warto!).

  • Jej pełen tytuł brzmi:
    Z Bożej łaski, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Posiadłości i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty, Obrończyni Wiary.
  • Jest prawdziwą pasjonatką koni. Gra na wyścigach i do tej pory wygrała cztery z pięciu najważniejszych wyścigów na Wyspach.
  • Kocha też psy, a do jej ulubieńców należą rasy corgi i dorgi.
  • Elżbieta nie skończyła studiów.
  • Od ponad pół wieku nie śpi ze swoim mężem. Do dziś mają osobne sypialnie, a ich małżeństwo to przykry obowiązek (choć królowa boi się dnia, w którym jej mąż miałby odejść).
  • Jest na 285. (!) miejscu najbogatszych Brytyjczyków.
  • W 1976 roku wysłała pierwszego maila, a rok temu – pierwszego tweeta.
  • Jest najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii – 63 lata, 10 miesięcy i 11 dni.

90tkaOd lewej: książę Karol, królowa Elżbieta II, książę George i książę William,
czyli królowa oraz jej prawowici następcy.

The following two tabs change content below.
Sandra Czarniecka

Sandra Czarniecka

Studiuję drugi rok edytorstwa. Pisaniu i czytaniu poświęcam większość wolnego czasu. Jestem zakochana w twórczości Nicholasa Sparksa, Guillaume Musso i we współczesnych boysbandach. Uwielbiam odkrywać nowe rzeczy i jestem bardzo ciekawa świata. Marzą mi się podróże po Polsce, zobaczenie Wieży Eiffla i rudy kot. Inspiracje czerpię z innych ludzi, ich historii i doświadczeń.

Napisz komentarz