Dziennikarze nagrodzeni statuetkami, MEDIATORY 2015

12305486_987650531277028_1381863323_n28 listopada w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego mieliśmy okazję poznać zwycięzców plebiscytu Mediatory 2015. Studenci dziennikarstwa z całej Polski nagrodzili: Adama Michnika, Grzegorza Sroczyńskiego, Rafała Stańczyka, Tomasza Patorę, Kamila Baleję, Katarzynę Wilk, Ewę Ornacką, Piotra Pytlakowskiego, Piotra Ibrahima Kalwasa, Dorotę Wellman, Martynę Wojciechowską i Marka Kłosowicza.

Jeszcze przed galą poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Autorytet, został nim Adam Michnik z Gazety Wyborczej. Kontrowersyjny wybór studentów podsumował sam nagrodzony:
„Ta nagroda jest dla mnie tyleż wzruszająca, co zaskakująca. Ale jak przyglądałem się innym nominowanym i wyróżnionym to zrozumiałem, że to jest nagroda nie tyle dla mnie, co dla Gazety Wyborczej, dlatego, że tu tyle było ludzi związanych z Gazetą, publikacjami, czy pracą w gazecie, dlatego w imieniu Gazety Wyborczej dziękuję bardzo! Ta nagroda jest dla mnie tym ważniejsza, że pochodzi od młodych ludzi.”

Po gali udało nam się porozmawiać z Kamilem Baleją – radiowym partnerem Katarzyny Wilk z programu „Lepsza połowa dnia” w RMF FM. 
Czy czuje się Pan zaszczycony tą nagrodą? Czy to daje motywację do kolejnych działań, pomysłów?  To jest absolutnie gigantyczny kop z endorfiny i adrenaliny, ponieważ studenci są ludźmi, którzy wybaczają mniej i wymagają więcej, żyją szybciej niż my. Przetwarzają też ogromną ilość informacji przez Internet i Facebook. Jeżeli ci ludzie twierdzą, że program, który prowadzę na co dzień z Kasią Wilk jest fajnym programem, znaczy że wypada się pochylić i nieskromnie powiedzieć, że chyba robimy dobre dziennikarstwo, skoro zostaliśmy zauważeni przez studentów.

Jak wygląda Pańska współpraca z Panią Kasią na co dzień?
Jeżeli nie byłoby chemii, to nie byłoby dobrego programu, więc chemia musi być! Jeżeli jest chemia to raz się objawi tym, że będziemy się dobrze bawić, „zagotujemy się ” na antenie, używając żargonu radiowego, a innym razem będziemy chcieli się udusić, co też ma swoje fajne strony.

Skąd czerpiecie tyle energii, czym ładujecie swoje akumulatory?
To jest banał, mówiłem to wielokrotnie, ale to jest po prostu pasja. Jeżeli robi się coś z pasją, robi się to, co chciało się robić i tę pracę traktuje się jako zabawę, w co każdego dnia nie mogę uwierzyć. Człowiek siadając przed mikrofonem nie czuje tej wielkiej historii, która jest za jego plecami, tylu milionów słuchaczy. Codziennie myślę sobie – jestem szczęściarzem i sprzyjają mi dobre anioły, że mogę robić takie rzeczy, jakie robię.

To już dziewiąta gala Mediatorów za nami. Z całą pewnością była pełna wrażeń. W tym roku spora dawka dobrego humoru uświetniła całe wydarzenie. Prowadzący nie szczędzili żartów i rozbawiających nie raz do łez krótkometrażowych filmików. To wszystko dzięki świetnej organizacji, która, jak twierdzi jedna z organizatorek tego przedsięwzięcia, była niekiedy stresująca i wiele rzeczy do ostatniej godziny nie było dopiętych na ostatni guzik. „Przygotowania do następnej gali zaczynamy już od poniedziałku” – zdradziła jedna z koordynujących.

Spośród 45 nominowanych szczególnie docenionych, przez ponad 10 tysięcy głosujących studentów z całej Polski, zostało 9 dziennikarzy w konkretnych kategoriach:

AUTORYTET
Adam Michnik

NAWIGATOR
Grzegorz Sroczyński, Gazeta Wyborcza

TORPEDA
Rafał Stańczyk „Polscy ratownicy w Nepalu”, TVP Info

DETONATOR
Tomasz Patora „Krematorium bezcześciło zwłoki?”, Superwizjer TVN

AKUMULATOR
Kamil Baleja, Katarzyna Wilk ,,Lepsza połowa dnia”, RMF FM

OBSERWATOR
Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski „Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii”

PROWOKATOR
„Milczenie owiec. Kalwas o uboju rytualnym”, Duży Format, Gazeta Wyborcza

INICJATOR
Dorota Wellman, Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza

REFORMATOR
Martyna Wojciechowska, Marek Kłosowicz ,,Ludzie Duchy”

Serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Mediatorów!

Autorzy: Marlena Pietroń, Martyna Falkowska

The following two tabs change content below.
Avatar

Martyna Falkowska

Avatar

Ostatnie wpisy Martyna Falkowska (zobacz wszystkie)