Dzień studenta

graduation studentsLudzie, którzy potrafią przeżyć kilka tygodni tylko na parówkach, albo nauczyć się języka obcego na kilka dni przed egzaminem. Jak wielki Juliusz Cezar mogą zajmować się kilkoma sprawami jednocześnie: studiować, pracować, imprezować. Nie potrzebują dużo czasu na sen, a przez kilka tygodni w roku, kiedy przychodzi czas sesji, w ogóle nie śpią. Oni tworzą grupę społeczną, która prawdopodobnie po przejęciu władzy, znalazłaby rozwiązanie na wszystkie bolączki narodu. To nie jest opis nowego gatunku „super – człowieka”, a tylko zwykłego studenta, których w Lublinie można spotkać na każdym kroku. W Polsce jest nas około dwóch milionów, a dziś mamy nasze święto – Dzień Studenta. 

Międzynarodowy dzień studenta obchodzimy 17 listopada. Historia powstania tego święta jest bardzo ciekawa i niestety nie mniej tragiczna. 28 października 1939 roku w okupowanej przez Niemców Czechosłowacji, studenci uczący się w Pradze oraz ich wykładowcy zorganizowali marsz z okazji święta edukacji. W trakcie marszu zamordowano studenta Jana Opletala. Pogrzeb Jana przerodził się w wielki protest. Aresztowaną dziesiątki młodych ludzi. Kilka dni później Gestapo oraz SS  weszło do akademików. Około 1200 studentów zostało aresztowanych i skazanych na obozy koncentracyjne. Na polecenie Hitlera wszystkie czeskie uczelnie były zamknięte aż do końca wojny. Na pamiątkę tych wydarzeń na Światowym Kongresie Studentów w 1946 w Pradze ustalono Międzynarodowy Dzień Studentów.

Obecnie Dzień Studenta obchodzi się w wielu państwach i jest on bardzo popularny, chociaż sposoby świętowania są różne. Zacznijmy od Rosji, która obchodzi „święto studenckie” 25 stycznia, łącząc ten dzień z Tatianinym Dniem. Podobnie wygląda to również na Ukrainie. Studenci spotykają się w barach, akademikach i parkach, razem imprezują, pokazują spektakle i kabarety. Imprezy-studenckie

W Stanach są różne tradycje, jednak jedną z największych jest impreza organizowana przez studentów Harvardu -„Hasty Pudding”. Wszystko ma miejsce w lutym na uczelniach Harvardu. Tylko mężczyźni mogą brać udział w tej studenckiej zabawie. Ten zwyczaj bierze się z czasów, kiedy Harvard był uczelnią tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Jedną z czołowych atrakcji tej wielkiej imprezy jest teatralizowany karnawał, połączony ze studenckim marszem.

W Finlandii to wygląda inaczej; święto „Wappa” obchodzone jest 1 maja. Właśnie w ten dzień absolwenci liceów otrzymują nowy status studenta, a oznaką dojrzałości jest czapka z daszkiem. Zwyczajowe święto rozpoczyna się 30 kwietnia od pozdrowienia prezydenta państwa, potem są studenckie imprezy, które kończą się uroczystym składaniem swoich czapeczek przy fontannie „Havis Amanda”, co ma zagwarantować sukces. Odbywają się też międzyuczelniane konkursy sportowe i olimpiady wiedzy.

Portugalczycy też obchodzą Dzień Studenta w maju. Największy rozmach jest w miastach Porto i Coimbra – tam też odbywają  się studenckie imprezy o nazwie „Kejma” (palenie wstążek). Do tego w parkach śpiewane są serenady, mają również miejsce koncerty. Punktem kulminacyjnym jest wielki marsz studencki, który przechodzi przez całe miasto. Na nim każda uczelnia ma swój strój. Wszyscy uczestnicy trzymają w rękach pałeczki ze wstążkami, a ulicami jedzie ciężarówka, w której są absolwenci z różnych uczelni. Natomiast studenci pierwszego roku na kolanach idą za samochodem. Na koniec, na stadionie odbywa się Msza Św., po której studenci uroczyście palą wstążki każdej uczelni.

W Belgii wszystko się odbywa spokojnie. Studenci zbierają się w grupach i idą razem do pubu. Bardzo często takie spotkania trwają 2-3 dni. W Danii natomiast wszystko odbywa się kameralnie, w kręgu najbliższych znajomych, wspólna kolacja, śpiewanie piosenek przy dźwiękach gitary.

Francuzi uwielbiają duże imprezy i zawsze organizują wielkie zabawy dla studentów. Natomiast Norwegowie z okazji Dnia Studenta urządzają największy międzynarodowy festiwal studencki — The International Student Festival in Trondheim. Na imprezę co roku przyjeżdżają żacy ze 150 państw świata. Każdmu festiwalowi towarzyszy poważny temat, w którym głos zabierają studenci. Rozmawiają na przykład o edukacji, czy globalizacji.

Oczywiście nie podaję całą listę studenckich świąt, tradycji i obyczajów, bo jest ich bardzo dużo. Wniosek jest jednak prosty— młodzież, skąd by nie była lubi dobrze się zabawić. W niektórych miejscach święta studenckie nie są przywiązane do konkretnej daty. Faktem jednak jest to, że Dzień Studenta obchodzi się na całym świecie, co świadczy o tym, jak studenci są ważni.

The following two tabs change content below.
Teresa Ulianytska

Teresa Ulianytska

Obecnie studiuje na dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczestniczy w polsko-ukraińskim wolontariacie MP3 (możesz pomóc: prawda, pokój, pomoc). Jej zainteresowania: czytanie książek, oglądanie filmów i aktywny odpoczynek. Uwielbia podróżować i robić zdjęcia, a także śpiewać, organizować spotkania, imprezy oraz spędzać czas z bliskimi. W wolnym czasie przykłada się do nauki. 😉

Napisz komentarz