Dzień w którym zgasło słońce

Dziś  Wielki Piątek. W kościołach na całym świecie wspominamy dzień, w którym według Ewangelisty „zgasło słońce” – męczeńską śmierć Jezusa z Nazaretu. Dla katolików to szczególny dzień żałoby, postu i zadumy.

Dziś w katolickich świątyniach nie odprawia się mszy świętej.  Po południu odbywa się jedynie Liturgia Męki Pańskiej – odczyt Ewangelii o ukrzyżowaniu Jezusa, adoracja Krzyża, Komunia Święta i złożenie Pana Jezusa do grobu. Z tej okazji w wielu kościołach całej Polski zwyczajowo powstają tzw. Groby Pańskie – artystyczne przedstawienia jaskini w której złożono ciało Zbawiciela po Męce. Wielokrotnie instalacje te były terapią szokową dla wiernych, wyrażały sprzeciw wobec prowadzonej polityki czy były wyrazem solidarności międzyludzkiej.

Według tradycji naszych babć dziś w domach nie powinno się kłócić, słuchać radia, grać na instrumentach czy śpiewać. Dziś wierni również poszczą – poza zwykłym postem od mięsa jest to też post ścisły(można zjeść 1 posiłek do syta i 2 lekkie) oraz abstynencja od alkoholu i używek. Ma to być wyraz swoistej ”ciszy przed śmiercią”, żałobnego oczekiwania na to co jest nieuniknione, aby móc świętować.  W kościołach nie usłyszymy dziś organów, dzwonów i wszystkich instrumentów które znamy z codziennej liturgii. Jedynie stukot kołatek będzie towarzyszył nam aż do Mszy Rezurekcyjnej.

Aby móc świętować Zmartwychwstanie, potrzebna jest Śmierć. Katolicy wierzą, że Jezus został niemiłosiernie męczony podczas wnoszenia Krzyża na Golgotę. Pamiętając te wydarzenia odprawia się dziś nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Najważniejsze z nich, transmitowane przez setki stacji radiowych i telewizyjnych prowadzi Papież, ale również w polskich kościołach rozważa się te wydarzenia.

” Aby w pełni przeżyć radość Wielkanocy należy także zanurzyć się w smutku śmierci”

The following two tabs change content below.
Avatar
Student I roku II stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL oraz Politologii na UMCS. Pasjonat piłki ręcznej, fotografii i w zasadzie wszystkiego co dzieje się wokół. Wulkan energii, który nie umie usiąść na jednym miejscu na dłużej.