W drodze do finału. KUL miejscem 2. etapu Olimpiady Medialnej

Przeszli przez wymagający etap wstępny. Do drugiego podeszli w myśl zasady: „nic nie muszą, wszystko mogą”. Z głową pełną wiedzy, z notatkami czytanymi do ostatniej chwili i z nadzieją, że będzie dobrze, rozwiązali test nt. mediów. Grupa 17 uczniów z Lubelszczyzny wzięła udział w 2. etapie Olimpiady Medialnej, którego partnerem jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL.

Wysoki i tak już poziom stresu podniósł jeszcze bardziej komunikat, że przez drobne zakłócenia, czas oczekiwania na rozpoczęcie testu wydłuży się o ok. 30 min. A potem jeszcze kolejne 10. Ten etap Olimpiady odbywał się równolegle w 12 miastach Polski i w jednym z nich trzeba było usunąć drobną usterkę techniczną. To jednak nie przeszkodziło w realizacji konkursu. Treść zagadnień, z jakimi zmierzyli się uczestnicy, dotyczyła głównego tematu przewodniego tegorocznej Olimpiady, tj. „Media jako narzędzie kształtowania wizerunku”. Olimpiada Medialna, z roku na rok, staje się coraz popularniejsza. W tej edycji, do drugiego etapu dostała się rekordowa liczba 257 osób z całej Polski, w tym osiemnastu uczniów z Lubelszczyzny. To własnie oni przybyli na Katolicki Uniwersytet Lubelski aby odpowiedzieć na 25 pytań w formie testu oraz 5 pytań otwartych. Pytania dotyczyły między innymi metod i narzędzi wpływających na wizerunek w mediach, zagadnień związanych z PR czy konsekwencji wynikających z odpowiedzialności za treści medialne.

Po odpowiedzi na 25 pytań zamkniętych zasłużona przerwa. Chwila na restart pamięci, całej wiedzy, a także podpytanie jak odpowiadali inni. Zdania, w wielu punktach, były podzielone. Rozpoczęły się żywe dyskusje, które jednak trzeba było szybko skończyć. Zbliżała się druga odsłona tego etapu. Pytania otwarte. Na każde z pięciu takich pytań należało odpowiedzieć tekstem nie przekraczającym 1500 znaków. „Gaduły” i ci z tzw. „lekkim piórem” mieli trudno. Bo chciałoby się napisać wiele, ale czasu mało. Tylko 75 minut. Zleciało jak z bicza.

Czy było trudno? Wychodząc z sali uczestnicy wzdychali, że „łatwo nie było”. Dr Wojciech Wciseł, członek Komitetu Głównego Olimpiady Medialnej i Juror prac, koordynujący z ramienia IDiKS KUL tym etapem Olimpiady stwierdził, że „pytania i zadania do wykonania były wymagające”. Jego zdaniem ci, którzy uważnie zapoznali się z bibliografią umieszczoną na stronie Olimpiady, nie byli zaskoczeni i są bliżej finałowego rozstrzygnięcia. Jak będzie? Wyniki i laureatów drugiego etapu zostaną podane na stronie internetowej Olimpiady zgodnie z harmonogramem, czyli w poniedziałek 29 stycznia o godzinie 18:00.

Jednak czym byłby konkurs bez wspaniałych nagród?

Za udział w drugiej części olimpiady uczestnicy otrzymali pamiątkowe kalendarze ścienne oraz książkowe na rok 2018 nawiązujące do Jubileuszu 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przypada w tym roku.

Osoby, które uzyskają pozytywny wynik z testu, przejdą do etapu trzeciego. Polegał będzie on na przygotowaniu konspektów prezentacji multimedialnej na temat ściśle związany z hasłem przewodnim. Czeka ich nie lada wyzwanie, jednak za swoją ciężką pracę oraz wytrwałość zwycięscy otrzymają m.in. indeksy na uczelnie wyższe, jak Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet SWPS i oczywiście nasz KUL. Jednak już dziś, Wy wszyscy – Drodzy Olimpijczycy możecie czuć się zwycięzcami!

Olimpiada Medialna jest organizowana już po raz siódmy. W tym roku, na zaproszenie Fundacji Nowe Media – organizatora konkursu, do Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetu SPWS dołączył Katolicki Uniwersytet Lubelski. Z ramienia Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej reprezentują go prof. Paweł Nowak i dr Wojciech Wciseł. Organizację drugiego etapu wsparła również nasza redakcyjna koleżanka Klaudia Bzducha (Coś Nowego) i Jacek Kochaniec (Passion TV).

 

The following two tabs change content below.
Klaudia Szczerbakowska

Klaudia Szczerbakowska

Studentka, dziennikarka, pisarka. Założycielka profilu natura_o_poranku na instagramie i bloga o tym samym tytule. Astrologia, natura i pozytywne myślenie.
Klaudia Szczerbakowska

Ostatnie wpisy Klaudia Szczerbakowska (zobacz wszystkie)