„Double Knot” – zapowiedzi, teorie, spekulacje

Comebacki k-popowe. Każdego dnia fani k-pop’u otrzymują od swoich ulubionych artystów zapowiedzi, zdjęcia czy teasery, zdradzające co nieco o nadchodzącej promocji nowego albumu.
Tak samo było także i tym razem w przypadku zespołu Stray Kids. 29 września na oficjalnym koncie na Twitterze chłopaków, pojawił się dość niespodziewanie krótki film promocyjny mówiący o tym, co czeka fanów zespołu w nadchodzących, ostatnich trzech miesiącach 2019 roku. W dzisiejszym artykule skupimy się jedynie na pierwszej ukazanej dacie – 9 października.
Już następnego dnia, na Twitterze Stray Kids ukazały się 30- sekundowe teasery, ukazujące potencjalny wygląd nadchodzącego MV (music video), a następnie zdjęcia indywidualne oraz grupowe. 9 października jednak, chłopcy wydali digital, pt.”Double knot”, będący jednocześnie kontynuacją ich uprzednio wydanych MV, a także dość głośną zapowiedzią ich oficjalnego comebacku, który będzie mieć miejsce dopiero 25 listopada.
„Double knot” jest kontynuacją serii, którą chłopcy zapoczątkowali już podczas wydania MV do piosenki „Hellevator”, jednak fani grupy stosunkowo niedawno zaczęli spekulować i zauważać, jak wiele elementów z poprzednich MV łączy się ze sobą. Poniżej przedstawiam stworzony przez siebie wstępny zarys dotyczący przekazywanej fanom historii.


[…] Wszystko zaczyna się w erze „Hellevator”, gdzie chłopcy walczą o to, by znaleźć drogę do lepszego świata. Znajdują się w miejscu, które jest czymś na wzór odwróconej rzeczywistości. Widzimy odwrócone miasto, będące miejscem, do którego chcą trafić chłopcy.
„District 9”. Na początku piosenki słyszymy alfabet morsa. Z tego co pamiętam, chłopcy w zaszyfrowany sposób zdradzili tam nazwę fandomu, a co za tym idzie, będąc w Dystrykcie 9, czuli się na tyle bezpiecznie, że wpuścili już do niego swoich fanów. W pierwszych sekundach widać także chłopców znajdujących się w miejscu podobnym do „metalowego” labiryntu. Wydaje mi się, że mogli tam szukać czegoś na wzór klucza, którego motyw przewijał się następnie w erach „Cle”. W początkowej partii Hyunjina słychać także słowa: „[…] Jeśli nie jesteś w stanie, proszę zostaw nas w spokoju, to nasza dżungla…”. „Dżungla”, która przewija się ponownie w erze „Cle”, a dokładnie w piosence „MIROH”. Następne słowa z partii Hyunjina oraz Jisunga: „Przestrzegamy własnych zasad. To nasz Dystrykt, Dystrykt 9.” Wyraźnie pokazuje to, że jest to miejsce chłopców, w którym czują się dobrze. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ może mieć to jakiś związek z nadchodzącą trasą SKZ, zatytułowaną „District 9- Unlock” (początek już 23.11 w Seoulu). Odblokowanie Dystryktu 9, czyli azylu SKZ, coraz większe otwarcie na świat i wpuszczanie do Dystryktu coraz większej ilości STAY (nazwa fandomu Stray Kids).
„I am YOU”, gdzie chłopcy śpiewają o prawdziwym, przyjacielskim oddaniu, wsparciu i braterskiej miłości, pokazując tym samym, iż mimo jest ich dziewięciu, tworzą jedną, wspólną jedność. Tylko będąc razem są silni i, że są w stanie zrobić wszystko. Na końcu MV do „I am YOU” przewija się ponownie motyw miasta/ miejsca, o którym marzą chłopcy, jednak dzięki temu, że są razem, miasto to nie jest już odwrócone i trudno dostępne. Stanęło ono na tym samym poziome co SKZ, dzięki czemu ci mają do niego coraz łatwiejszy dostęp.
„MIROH”. I tu dopiero moim zdaniem zaczyna się największa zagadka i to właśnie w tym MV kryje się najwięcej szczegółów, naprowadzających nas na dalsze ścieżki. Na samym początku, w partii Felixa słychać słowa: „Za górą, za górą, za rzeką, za rzeką, za górami i za ich pasmem, za rzeką i oceanem. Za tym wszystkim i za tym, co następne.” Wydaje mi się, że może być to synonim tego, jak ciężką drogę musieli przebyć chłopcy, by w MVkach dotrzeć do odwróconego miasta z MV „Hellevator”, a w rzeczywistości, by stać się tym, kim są. W MV widać także flagę z lwem symbolizującym króla dżungli, do której trafili, a o której mówili już w „District 9”. Przez pierwszą połowę MV przewijają się także osoby rządzące miastem, ktoś zły, kogo za wszelką cenę SKZ chcą zastąpić. W początkowych partiach Seungmina, widać za nim tablicę prezentującą mapy. Wydaje mi się, że mogą być to mapy miasta, miejskiej dżungli, do której trafili. Są tam także zdjęcia mężczyzn, którzy sprawują władzę w mieście. Warto zwrócić uwagę na organy rządzące, ponieważ ich motyw przewija się później w „Side Effects”. Wszyscy na pewno kojarzymy mieszane partie Hyunjina i Changbina w pierwszej zwrotce „MIROH”. Za chłopakami widać ekrany, na których moim zdaniem zaprezentowany jest znów labirynt. Może, choć nie musi, być to nawiązanie do kluczy, które od ery „MIROH” przewijają się w teaserach oraz MV chłopaków. Pamiętajmy też, że „MIROH” z języka koreańskiego oznacza właśnie labirynt.
„Side Effects”. Powróćmy najpierw do teaseru. Chłopcy ponownie znajdują się w windzie, jak w przypadku „Hellevator”. Zjeżdżają na piętro „YW”, będące skrótem od Yellow Wood (nazwa albumu, którego elementem jest piosenka „Side Effects”). Widzimy tam Hyunjina trzymającego w dłoni bilet z napisem „Bilet w jedną stronę do nowego świata”, a także napis S00325, będący nawiązaniem do daty debiutu chłopców. Po Stray Kids przyjeżdża autobus, z którego wysiada ten sam mężczyzna, który zarządzał miejską dżunglą w „MIROH”. Przyjmując bilety autobusowe od SKZ, na jego dłoni wyraźnie widać tatuaż ze wzorem haka. Znalazłam w Internecie informację, iż hak w miejscu dłoni oznacza pojawienie się na naszej drodze wroga, który za wszelką cenę będzie chciał pokrzyżować nam plany. Ekran dzieli się na dwie części, a my widzimy dwie sytuacje, pokazujące to, co może się stać, gdy SKZ odjadą z mężczyzną oraz co może się stać, gdy zostaną na przystanku. Może być to nawiązanie do dwóch księżyców, które widzimy potem w MV. Pełny, okrągły księżyc oraz księżyc z niewielkim ubytkiem. Ogólnie rzecz biorąc, księżyc zapowiada zmiany w życiu, które mogą być korzystne, jak i niekorzystne. Pełny księżyc zapowiada sukces oraz szczęście, natomiast księżyc z lekkim ubytkiem może zapowiadać straty i nieprzychylnych nam ludzi. Ostatecznie oglądamy MV z perspektywy chłopców, którzy jednak wybrali podróż samochodem, a nie autobusem, gdzie kierowcą był ich wróg. W 02:45 minucie MV widzimy jednak autobus i ponownie rozdwojony ekran oraz ukazanie dwóch perspektyw. W 01:45 minucie widzimy jak podczas kłótni Hyunjina i Seungmina, zostaje zdeptana mapa ukazana na początku MV do „MIROH” i, która może być przepustką do ich lepszego świata.

https://www.youtube.com/watch?v=UWoyeuwj9c0

Zdjęcie teaserowe zapowiadające nadchodzący digital, pt. „Double knot”


„Double Knot”. W teaserze widzimy Stray Kids w mieście, które wygląda już jak te, które znamy, co oznacza, że chłopcy trafili do świata realnego. Między 8 a 10 sekundą widzimy mapy świata, w tym także Europy, 9 kluczy oraz znak drogowy podzielony ponownie na dwie części. Jedna z nich pokazuje strzałki na wprost i na prawo, druga natomiast na lewo, podpisana słowem „only”. Następnie widzimy kompasy i czyjąś dłoń, rozpisującą coś na rozrzuconych mapach. W MV ponownie przewijać się będzie motyw dwóch księżyców. Po wyjściu MV do piosenki „Double knot”, ponownie poświęciłam trochę czasu, by je przeanalizować. Żeby zacząć analizę MV „Double knot”, trzeba najpierw zagłębić się w tekst piosenki. W pierwszej zwrotce padają następujące słowa:
Han: „Jestem wolny! Wstań!”
Minho: „Mogę iść gdziekolwiek zechcę.”
Chan: „Idę swoją drogą. Zejdźcie z mojej drogi.”
Hyunjin: „Dramatyczny i idealny koniec. Jestem reżyserem życia, które jest arcydziełem.”
Przed refrenem padają słowa wszystkich członków: „Zawiążmy mocniej podwójny węzeł! Stray Kids!” Właśnie… podwójny węzeł. Po kilku minutach spędzonych na angielskich stronach można znaleźć informację, że według książki, pt.”The Ashley Book of Knots”, podwójnie zawiązany węzeł, tzw. „cat-o’-nine-tails”, jest węzłem krwi. Czy słowo „nine” jest w tym wypadku czystym przypadkiem, czy znów zostało to skrupulatnie zaplanowane? Węzeł krwi może, a raczej na 100% symbolizuje silną więź między 9-osobowym Stray Kids.
W drugiej zwrotce podczas partii Hyunjina, słyszymy słowa: „Zaczynam patrzeć na wiele dróg. Patrząc na to miejsce, widzę wiele skrzyżowań. Mam oczy szeroko otwarte.” W tym samym momencie widać znak, który był już widziany na teaserze z dwoma strzałkami i napisem „only”, wskazującym jedną z dróg. Później, ponownie w partii Hwanga słyszymy słowa: „Cokolwiek zrobię bądź też nie, robię to, na co mam ochotę.” Czyżby Stray Kids wreszcie znaleźli swoje miejsce, w którym czują się bezpiecznie, mogą być w końcu sobą i być szczęśliwi?
Teraz warto zwrócić też uwagę na symbole i charakterystyczne znaki, pojawiające się w MV. W 00:14 sekundzie widzimy baner uliczny symbolizujący astronautę. Jest to nawiązanie do nadchodzącego 9 listopada… no właśnie. Nikt nie wie o co chodzi, a mini spoiler mimo to znalazł swoje miejsce w MV. Mamy zatem księżyce, mamy astronautę – warto pogrzebać nieco więcej.
Ponad to wielokrotnie przewija się napis „take off” oznaczający słowo „zdejmować”. Możemy znaleźć go na bransoletce, którą widzimy w 00:15 sekundzie, na ulicy, którą widać w 00:16 sekundzie, na pierścieniu w 00:42 sekundzie czy naszyjniku 01:43 minucie.
Od 01:27 minuty,w momencie wejścia w drugą zwrotkę, widzimy świecące na niebie słońce, a następnie przejście w moment, gdy w scenerii za chłopakami widać zachód słońca. Wydaje mi się, że choreografia w tym momencie także nie jest przypadkowa. Moim zdaniem, aczkolwiek mogę się mylić, to, co chłopcy robią wokół Felixa przypomina ruch planet. Przejścia Felixa i Changbina od 01:35 minuty, także wyglądają dla mnie jak planety przemieszczające się po orbitach. Warto tutaj pomyśleć o tym, jak wygląda nasz układ słoneczny. Składa się on ze słońca oraz ośmiu już teraz planet, świecących światłem odbitym, co może oznaczać w moim mniemaniu, że Felix będący podczas choreografii w środku, może być słońcem, a pozostali chłopcy planetami, którzy świecą dzięki niemu. Generalnie rzecz biorąc chłopcy mogą błyszczeć dzięki sobie.
Ponadto przez MV przewija się motyw znaków drogowych wskazujących drogę, mapy oraz kompas. W 02:48 minucie widać Hyunjina podnoszącego klucz z brelokiem SKZ, co oznacza, że Stray Kids mogą być kluczem do drzwi, które widzieliśmy na teaserze i które widać w 03:07 minucie. Co znajduje się za tymi drzwiami?
Oprócz tego sceneria do „Double knot” bardzo przypomina mi tą, którą widzieliśmy w „Victory song”. Czyżby to było jakieś nawiązanie do ich „piosenki zwycięstwa”, czy jest to czysty przypadek? Oczywiście jestem pewna, że z MV można wychwycić znacznie więcej, ale póki co udało mi się zobaczyć tylko tyle.
Warto też wspomnieć, że w każdym MV Stray Kids przewija się wyraźny motyw koloru czerwonego, który jak wydaje mi się, może być oficjalnym kolorem fandomu i lighsticku. Dodatkowo intensywny kolor czerwony symbolizuje siłę i przywództwo. Natomiast osoby używające koloru czerwonego są ambitne, energiczne, odważne, dynamiczne i hojne. W filmikach prezentowanych przez SKZ, które przewijają się od początku tego roku, gdzie zapowiedziany został lighstick, pojawiła się także czerwień, a ukazany wzór lighsticku ma moim zdaniem kształt rubinu. Czerwonego kamienia, będącego jednym z cenniejszych kamieni szlachetnych. Na zakończenie dodam, że rubin pomaga w stanach zmęczenia i psychicznego wyczerpania. Nadaje on także witalności i inspiruje do poszukiwania własnego szczęścia. Rubin daje odwagę, żeby podążać za swoimi marzeniami, a także pomaga wprowadzić zmiany w życiu – przejść drogę od osoby, którą jesteś dzisiaj, do osoby, którą pragniesz być. Czy nie o to właśnie chodzi Stray Kids? O to, by między innymi być siłą, motywacją i wsparciem dla swoich fanów?
Pytań i teorii jest wiele, jednak jedynie zespół kreujący konkretne historie, wie o co w stu procentach w nich chodzi i co chcą nimi przekazać. K-pop to nie tylko ładnie wyglądające MV, kolory, estetyka i piękne buzie młodych Koreańczyków. To przede wszystkim historie, jednak by je zrozumieć, należy poświęcić im nieco więcej czasu.

The following two tabs change content below.
Kalina Wojtaszek

Kalina Wojtaszek

Jestem studentką dziennikarstwa, realizującą się w tym w 100%. Moim uzależnieniem jest Azja, zwłaszcza Japonia, Korea Południowa oraz Korea Północna. Słucham k-popu, promuję weganizm, dużo piszę i ciągle marzę.:)