Jak w domu „Domek Saski” – Coś Nowego rusza w miasto

Domek Saski

Niepozorny, kameralny, przytulny i z „duszą” – taki właśnie jest Domek Saski w Lublinie. To kolejne miejsce w naszym cyklu, do którego bez wątpienia warto wstąpić – czy to na szybką kawę, kawałek pysznego ciasta, ciepłą przekąskę, a nawet obiad.

Sama historia tego miejsca zachęca do odwiedzenia. Budynek powstał już w 1888 r. i służył jako mieszkanie dla odźwiernego, który sprawował opiekę nad Ogrodem Saskim. Następnie znajdowała się tam pizzeria, do której – jak opowiadają nam panie pracujące w Domku – ustawiały się bardzo długie kolejki. Teraz jest własnością LSS SPOŁEM, czyli Lubelskiej Spółdzielni Spożywców.

IMG_1429„To spokojne miejsce, które ma swoich stałych klientów i łączy wszystkie pokolenia. Przychodzą tutaj starsze panie, które wspominają czasy wojny. Absolwenci lubelskich uczelni, którzy tutaj się poznali. Pracownicy okolicznych firm przychodzą na obiady lub na kawę w przerwie. Studenci, przyjaciele, którzy chcą w spędzić wolny czas w zacisznym miejscu. W niedzielę natomiast najczęściej gościmy rodziny z dziećmi” – tak opisują swoją pracę przemiłe panie.

Dzisiaj w Domku Saskim można wypić herbatę, kawę z ekspresu lub gorącą czekoladę, a do tego zamówić kawałek pysznego ciasta, którego cena nie przekracza 4 zł. Szarlotka, sernik, napoleonka, babeczka kajmakowa i wiele innych smakołyków kuszą gości. W codziennej ofercie obiadowej można znaleźć kilka rodzajów zup, a do tego wyroby garmażeryjne, np. pierogi, naleśniki, krokiety. Cena zestawu obiadowego (zupa + pierogi z surówką) to jedynie 9 zł. Obiady są pakowane także na wynos.

Istnieje też możliwość kupienia różnych wyrobów cukierniczych, a także pieczywa lub zamówienia tortów. Gdy pogoda za oknem nie dopisuje można zająć miejsce w środku albo poprosić o zapakowanie smakołyków na wynos i wybrać się na spacer po ogrodzie.

Domek Saski otwarty jest codziennie w godz. 10-18. My już czekamy na następną okazję, by tam wstąpić.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Autorki: Ewelina Pomichowska i Katarzyna Sieradzka

The following two tabs change content below.
Katarzyna Sieradzka

Katarzyna Sieradzka

Jestem studentką drugiego roku dziennikarstwa. Uwielbiam czytać książki, ale moją największą pasją jest tworzenie "czegoś z niczego", szerzej pojęte jako DIY. Interesuję się również sztuką, a w wolnych chwilach zgłębiam tajniki kuchni.