David Bowie w Trójce – podsumowanie

bowieNajpierw był 8 stycznia 2016 roku. W dniu swoich 69 urodzin David Bowie sprezentował miłośnikom album Blackstar. Jak się okazało dwa dni później, było to jego ostatnie wydawnictwo płytowe. Spora część zagorzałych fanów wciąż nie pogodziła się z odejściem brytyjskiego artysty. Dla upamiętnienia dorobku autora albumu Low Program Trzeci Polskiego Radia zorganizował plebiscyt wyróżniający jego najważniejsze kompozycje.

Podobnie jak w przypadku Trójkowego Topu Wszechczasów twórcami rankingu są słuchacze radia. Każdy z nich mógł wytypować maksymalnie 69 utworów – analogicznie do wieku Davida. Swoje głosy można było oddawać od 6 lutego do 18 marca, czyli dnia poprzedzającego wyniki. Zostały one przedstawione przez Marka Niedźwieckiego w audycji „Markomania” (10.00-12.00) oraz Piotra Stelmacha w „Myśliwieckiej 3/5/7” (15.00-18.00). W rankingu oddano łącznie ponad 130 tysięcy głosów.

W pierwszej, tej najbardziej ekscytującej dziesiątce uplasowały się zarówno utwory starsze (Let’s Dance, 1983, Heroes, 1977) jak i jeden pochodzący z ostatniego albumu – Lazarus. Nie jest niczym zaskakującym, że wśród nich znalazł się wynik współpracy Bowiego z Queen – Under Pressure (7). Szkoda natomiast, że poniżej dziesiątego numeru znalazły się Warszawa (13), Blackstar (15) czy nawet Changes (16). Co jednak bardzo cieszy, to obecność coveru The Beatles Across the Universe (69), pinkfloydowy klasyk Arnold Layne (58) zaśpiewany w duecie z innym Davidem – oczywiście Gilmourem. Obok tej współpracy na liście wyróżniony jest także wykonany wraz z Lenny Kravitzem The Budda of Suburbia (67), Tiną Turner – Tonight (55), Placebo – Without You I’m Nothing (31) czy chociażby Hello Spaceboy z Pet Shop Boys (29).

Z powodów ramówkowych ogłaszanie wyników miało charakter dwuczęściowy, z uwzględnieniem trzygodzinnej przerwy.

The following two tabs change content below.
Michał Abramek

Michał Abramek

Pochodzący z prowincjonalnego miasta w województwie lubelskim student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel Agencji Reporterskiej "PassionTV" oraz kanału "Bez Cenzury". Preferuje zamiłowanie do starej, dobrej muzyki, jaka bawiła starsze pokolenia, zapalony fan rocka progresywnego, hard rocka i muzyki awangardowej bez ustanku poszukujący nowych, ciekawych brzmień.