Czy uratowałeś dzisiaj komuś życie?

Lublin STU_02511 i 12 grudnia w Lublinie będzie miała miejsce akcja „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś to całe życie”, podczas której zostanie przeprowadzona rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych. W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę, dlatego tak ważne jest by coraz więcej osób decydowało się na bycie dawcą. 

Ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast Polski łączy siły, aby pomóc chorym na raka krwi. Akcja ma na celu przekonanie ludzi, że bycie dawcą, wcale nie jest takie straszne. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób, z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS. Jednak to wciąż za mało, gdyż na białaczkę chorują małe dzieci, młodzież, dorośli i dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Sama rejestracja trwa tylko kilka minut i polega na bezbolesnym pobraniu 4 ml krwi, bądź wymazu z policzka. Po dokonaniu tego zabiegu nasze dane zostają zapisane w bazie potencjalnych dawców. Kiedyś, za rok, dwa, pięć, czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu może uratować życie.

Oddawanie krwi przestało budzić strach, jednak pobieranie komórek macierzystych wciąż wywołuje niepokój. Wszystko dlatego, że mamy nie do końca precyzyjne przeświadczenia o metodzie, za pomocą której pobiera się komórki macierzyste. Oto jak to wygląda naprawdę:
Istnieją dwie metody pobrania – stosowana w około 80% pobrań zarówno w Polsce, jak i na świecie to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta. Zanim dojdzie jednak do pobrania, dawca musi przejść badania, których celem jest sprawdzenie jego stanu zdrowia, zarówno pod kątem bezpieczeństwa dla pacjenta, jak i samego dawcy.
W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej, na pięć dni przed pobraniem, dawca przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane. Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca, albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, ok. 1 cm długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara. Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. Aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedząc lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 
4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca – Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować, nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Druga metoda, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.

Jak widać sama rejestracja, jak i pobierania komórek macierzystych nie jest takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Warto więc poważnie pomyśleć nad zostaniem potencjalnym dawcą, bowiem poświęcając kilka minut swojego życia i małą cząstkę swojego ciała możemy komuś uratować życie.

Rejestracja potencjalnych dawców:

Data: 11-12.12.2013
Godziny: 11.00 -18.00

Politechnika Lubelska

Miejsce: Wydział Mechaniczny (parter)

Adres: ul. Nadbystrzycka 36, Lublin

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Miejsce: Gmach Główny (parter)

Adres: Aleje Racławickie 14, Lublin

Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie

Miejsce: Wydział Ekonomiczny (parter)

Adres: Pl. M. Curie-Skłodowskiej, Lublin

 Miejsce: Wydział Politologii (hol)

Adres: Plac Litewski 3, Lublin

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Miejsce: Collegium Anatomicum (główny hol, parter)

Adres: ul. Jaczewskiego 4, Lublin

 – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Miejsce: Wydział Agrobioinżynierii (hol Agro II)

Adres: ul. Akademicka 13, Lublin

Facebook: https://www.facebook.com/events/222495867925353/?ref=5

Wszystkie informacje na temat projektu oraz miejsc, gdzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku, znajdują się na www.dkms.pl/student.

The following two tabs change content below.