„Człowiek rodzi się, żyje, ale nie powinien umierać”.

           Pierwszym warunkiem wolności i kultury jest pozwolić innym myśleć,
jak im się podoba; dopóki oczywiście pozwalają nam myśleć,
jak nam się podoba. Jeśli nam tego zabraniają,
wojna między nimi a nami staje się obowiązkiem.[1]

                                   Jeśli zabijesz moje dzieci, ja zabiję twoje[2]

Nie zawahała się wypowiadać ostrych słów w kierunku tych, którzy stali najwyżej w hierarchii społecznej. Bezkompromisowość i szczerość były jej cechami rozpoznawczymi, o czym miał się przekonać także Lech Wałęsa, którego określiła następującymi słowami: „Wałęsa był próżnym, pretensjonalnym, pewnym siebie ignorantem”[3]; miała odwagę porównać go też do Stalina[4]. O Mu’ammarze al Kaddafim, byłym dyktatorze rządzącym w Libii, powiedziała: Jest głupi. Jest klinicznie głupi[5]. Jednym z wywiadów, który bardzo chciała zrealizować, a co nie doszło jednak do skutku, była rozmowa z papieżem Janem Pawłem II.

Ta drobna kobieta była świadkiem największego terroru i cierpienia na świecie – wielokrotnie przebywała w sercu wojennych zmagań jako reportażystka i korespondentka. Chciała wszystko zobaczyć, by móc potem to dokładnie opisać. Bywało, że budziła się wśród ciał poległych, mając na sobie fragmenty ich zwłok. Za swoją odwagę i dążenie do prawdy zapłaciła wysoką cenę – znalazła się na liście wrogów islamskich fundamentalistów. Swoich rozmówców terroryzowała niewygodnymi, wbijającymi w ziemię pytaniami:„Jak można pływać w czadorze?”[6] czy „Oprócz finansowania światowego terroryzmu, co pan robi z tymi wszystkimi pieniędzmi, które pan zarabia dzięki ropie naftowej?”[7].

W ostatnich chwilach swojego życia dziwiła się, że świat, dla którego zrobiła tak wiele, opuścił ją i zostawił samotną. Do końca przyświecały jej jednak słowa, które niegdyś wypowiedziała: „Człowiek rodzi się, żyje, ale nie powinien umierać”[8].

 

 

[1] O. Fallaci, Strach jest grzechem. Listy z niezwykłego życia. Warszawa 2017, s. 86.

[2] O. Fallaci, Korzenie nienawiści. Moja, prawda o Islamie, Wydanie pierwsze, Warszawa 2016, s. 59.

[3] https://parezja.pl/oriana-fallaci-tak-mowila-o-walesie-prozny-pretensjonalny-pewny-siebie-ignorant/ [data dostępu: 7.02.2019r.]

[4] R. Grzela, Podwójne życie Reporterki. Fallaci. Torańska, Warszawa 2017, s. 360.

[5] Tamże, s. 357.

[6]O. Fallaci, Korzenie nienawiści. Moja, prawda o Islamie, Wydanie pierwsze, Warszawa 2016, s. 341, Pytanie skierowane do Chomeiniego.

[7] Tamże, s. 348, Pytanie padło w rozmowie z Mu’ammarem al. Kaddafim.

[8] R. Grzela, Podwójne życie Reporterki. Fallaci. Torańska, Warszawa 2017, s. 409.

The following two tabs change content below.
Natalia Nigborowicz

Natalia Nigborowicz

Jestem Natalia, pasjonują mnie podróże i odkrywanie świata. Wolny czas chętnie poświęcam dobrej książce. Zawsze przegrywam z kawałkiem czekolady.
Natalia Nigborowicz

Ostatnie wpisy Natalia Nigborowicz (zobacz wszystkie)