Czekolada, jesz, a nie wiesz! 10 niezwykłych faktów o czekoladzie

largeMleczna, z orzechami, truskawkowa, gorzka, po prostu klasyk. CZEKOLADA. Pocieszy, zrozumie, smakuje, dodaje energii  i warto się dla niej zatracić. To Charlie w swojej fabryce produkował te wykwintne sztabki kakaowej rozkoszy, za którymi szalały tłumy. Dziś Dzień Czekolady, należałoby więc świętować tę datę z należytym szacunkiem. To jak: kawałek, dwa, ewentualnie siedem?

Obecnie na rynku, oprócz wyżej już wspomnianych, mamy dostęp do takich smaków czekolad, że aż w głowie się nie mieści. Tylko popatrz – ta o smaku popcornu – myślę, że byłaby dobrym rozwiązaniem w kinie. A ta tutaj, o smaku bekonu? To idealna propozycja na przekąskę. Znalazłam też taką o smaku grzańca – na pewno rozpaliłaby niejednego/niejedną w zimowe wieczory. Przyznaj, że gdy to czytasz masz pod ręką niewielką kostkę niebiańskiej rozkoszy! Aż chciałoby się wykrzyczeć, że czekolada to idealne rozwiązanie w każdej sytuacji.
tumblr_o5h1vrSEp91si8uf1o1_500

I coś w tym jest. Gdy myślisz, że masz beznadziejny dzień, lub wręcz przeciwnie – odniosłeś dziś swój sukces, to zaproś czekoladę do siebie. Jest gwarantem poprawy samopoczucia, podwyższenia endorfin i m.in. zmniejszenia ryzyka zawału serca (gorzka), może stać się świetnym kompanem w życiu codziennym. Jest (niestety) jeden haczyk: czekolada może też złapać Cię w sidła uzależnienia od jej zapachu i smaku. Dlatego warto pamiętać o rozsądnym spożywaniu tej oszałamiającej  przyjemności.

A oto kilka czekoladowych ciekawostek:

1. W 1842 r. w Anglii firma Cadbury wyprodukowała pierwszą na świecie tabliczkę czekolady.

2. Każda wyprawa kosmiczna (amerykańska, czy rosyjska) miała na wyposażeniu czekoladę.

3. W październiku 2011 r. brytyjska firma Thorntons w Alfreton zrobiła największą tabliczkę czekolady, ważyła ona 5 792,5 kilograma i miała 4 metry długości i 4 szerokości.
images

4. W USA przez pewien czas była dostępna limitowana edycja Lays’ów oblanych mleczną czekoladą.
czekolada-ciekawostki-11

5.  W filmie A. Hitchcocka „Psychoza” w kultowej scenie pod prysznicem zastosowano syrop czekoladowy jako zamiennik krwi.
psycho

6. Najprawdopodobniej słowo ,,czekolada” pochodzi z azteckiego języka nahuatl  ,,Xocolatl”, co znaczy ,,gorzka woda”.

7. Czekolada leczy kaca, dzieje się to za sprawą naturalnie występujących w niej aminokwasów – fenyloetyloaminy.
tumblr_mr8afbLbJm1scuas2o1_500

8.  Wystarczy jeden mały kawałek, który zasili nasze pokłady energii, by przejść 46 metrów.

9.  Biała czekolada nie jest czekoladą, nie zawiera miazgi i masy kakaowej.
bigstock-White-chocolate-pieces-isolate-106909529-886x591

10. Najwyższą konsumpcją czekolady w 2012 r. mogła pochwalić się Szwajcaria, każdy mieszkaniec zjadał  średnio 12 kg czekolady rocznie.

SMACZNEGO świętowania 🙂
tumblr_lyfey0N8PI1r3n40v

The following two tabs change content below.
Avatar

Joanna Łukasiewicz

.

Napisz komentarz