Czekasz na lato? One niekoniecznie!

tumblr_o84nmd6lbh1rsezm9o1_500

Tak długo wyczekiwane, z utęsknieniem wypatrywane, z narzekań w końcu wybłagane – LATO. Sukienki i stroje kąpielowe gotowe, forma już prawie wypracowana. Na dworze robi się ciepło, wręcz upalnie, słupki termometrów sięgają coraz wyżej. I gdy twoja twarz się cieszy – jego ledwo dyszy. LATO – idealna pora roku dla Ciebie, lecz najgorsza dla twojego pupila.

Prawdziwy właściciel to odpowiedzialny właściciel i w myśl Małego Księcia „Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś”, powinieneś w pełni dbać o swojego domowego pupila. Lato jest dla niego szczególnie trudnym czasem z kilku przyczyn:

1.  UPAŁ:
Czy wiesz, że zarówno psy i koty nie posiadają wydajnego systemu chłodzenia ciała, dlatego bardzo szybko się przegrzewają? Skutkiem tego u psów jest dyszenie i pocenie się opuszek łap. Najciężej mają też zwierzęta otyłe, w podeszłym wieku oraz te spodziewające się potomstwa. Bardziej narażone na problemy z termoregulacją  są też rasy psów, które maja krótkie pyski (np. pekińczyk, shi- tzu, buldog).

Okropnym, wręcz karygodnym czynem jest pozostawienie pupila na jedynie albo na aż 20 minut w aucie, gdy na dworze temperatura sięga 20°C. W rozgrzanym samochodzie jest wtedy nawet 80°C. Skutkiem takie pozostawienia może być osłabienie, a nawet śmierć zwierzaka.

W tym przypadku każdy ma obowiązek zareagować, ratując zwierzę z pojazdu (art 26 par 1/2 , Ustawy kodeks karny Dz.U.1997 nr 88 poz. 553) wybijając np. szybę. W konsekwencji na miejscu zjawi się policja i lekarz weterynarii, ale całkowity koszt poniesie właściciel zwierzaka i pojazdu, który w tym przypadku dopuścił się naruszenia prawa (art. 6 ust 2 pkt. 17 , Ustawy ochrony praw zwierząt . Dz.U.1997 nr 111 poz. 724).

Zadbaj o to, aby twój pupil zawsze miał zimną, świeżą wodę w misce. Ponadto na dłuższe spacery zabieraj psiaka bardzo wcześnie rano bądź późnym wieczorem. Nie wymuszaj na pupilu zabawy w słońcu, pamiętaj, że to, co odczuwasz Ty jako człowiek, nie zawsze równa się temu, czego chce twój pies czy kot.

2.Szczepienia
To przeciwko wściekliźnie to jedno z najważniejszych szczepień i jest obowiązkowe dla każdego właściciela psa. Warto zapoznać się zachowaniem i mową ciała psa tak, aby uniknąć niebezpieczeństwa i dodatkowo podzielić się tą wiedzą z najbliższymi. Aneta Awtoniuk, behawiorystka, przygotowała porcję solidnej wiedzy na ten temat.
Ponadto, pamiętaj także o co trzymiesięcznym odrobaczaniu swojego pupila.
forre
Ważną kwestią związaną z latem są też kleszcze. Te niebezpieczne pajęczaki atakują najdelikatniejsze miejsca (grzbiet, głowę, szyję). Ugryzienia skutkują stanem zapalnym skóry. Kleszcze są bardzo groźne również dla ludzi, choroby, które przenoszą, np. borelioza, są szczególnie niebezpieczne.
Pamiętaj, aby w odpowiedni sposób chronić swojego pupila, dlatego zapobiegaj i kup swojemu psu/kotu specjalną obrożę lub krople odkleszczowe.  Po każdym spacerze, dokładnie oglądaj swojego zwierzaka i gdy zobaczysz kleszcza usuń go pensetą.

3. Zakupy
Nie zabieraj psa na zakupy. Jest to męczące i dla Ciebie i dla niego, a upalne dni jeszcze bardziej sprzyjają zmęczeniu twojego czworonoga.  Nie przywiązuj też psa pod sklepem, gdyż narażasz go na ogromny stres (atak przez człowieka, inne zwierze lub kradzież,  łamiesz też wtedy prawo art. 6 ust 2 Ustawy ochrony praw zwierząt . Dz.U.1997 nr 111 poz. 724)

4. Urlop

Gdy wyjeżdżasz na zasłużone wolne, zadbaj o to, aby twój pies miał bezpieczne miejsce. Jeśli nie możesz zabrać go ze sobą zostaw pupila u rodziny, znajomych, czy w hotelu dla zwierząt. Mamy XXI wiek, istnieje wiele miejsc, gdzie obecność zwierząt jest mile widziana. Planując wypoczynek, planuj go rozsądnie – pamiętając o wszystkich domownikach.
Pamiętaj też, aby na spacerach i przy wyjeździe ze z zwierzęciem zawsze mieć przy sobie aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz jego książeczkę zdrowia.

W żadnym wypadku nie porzucaj zwierzaka dlatego, że Ci się znudził, jest stary, brzydki, chory, czy nieposłuszny. Łamiesz wówczas prawo i przyczyniasz się do tego, że schroniska nie pustoszeją, tylko rozrastają się jeszcze bardziej. To Ty podjąłeś decyzję o wzięciu pupila do siebie, dlatego to Ty ponosisz konsekwencje zachowań swojego zwierzaka.

tumblr_msl7fm2seB1qivy9po1_500

5. Obcy

Czymś niedopuszczalnym jest zaczepianie obcych zwierząt. Gdy napotkasz obce, dzikie zwierzę, w żadnym wypadku nie podchodź do niego, nie zabieraj do domu, ale w miarę możliwości  zrób zdjęcie i natychmiast powiadom dane służby (policja, straż miejska/leśna, nadleśnictwo, wydział ochrony środowiska w urzędzie miasta/gminy ) i przekaż im jak najwięcej szczegółów o miejscu spotkania i wyglądzie zwierzęcia .
Jak mówi Leszek Pawlak, założyciel Patrolu dla Zwierząt

„bezpieczeństwo zwierząt jest ważne, gdyż z błędu i ingerencji człowieka wiele gatunków zanika. Patrząc na przykład na niewiedze laika ( U zwierzętąch dzikich rodzice często pozostawiają młode, samemu będąc w ukryciu nie daleko. Człowiek myśli, że zwierzę zostało porzucone, pragnie błędnie mu pomóc zabierając do domu, co jest karygodnym błędem). Co poniektóre gatunki  ptaków giną przez wycinkę, podpalenia zaśmiecanie lasu. Psy bardzo są źle traktowane, a dużo pomagają. Człowiek niszczy ekosystem, co powoduje, iż wiele gatunków zwierząt zanika.”
tmblrr

6. Ja zadbałam, a Ty?

Szczepienia, obroża, konsultacje u weterynarza, ponadto zimna woda w misce na upalne dni. Z moim psiakiem dodatkowo długie spacery nad ranem to gwarancja udanego dnia.  Nie wyobrażam sobie, żeby mój pies czy kot cierpiał z powodu mojej nieodpowiedzialności i głupoty, dlatego ja też zadbałam o swojego psa i kota czekam na Ciebie!
IMG_1030_-tile

Dbajmy o bezpieczeństwo swoich czworonożnych podopiecznych, bądźmy odpowiedzialni mimo tego, że to człowiek wyrządza największą krzywdę zwierzakom, ale i człowiek je ratuje.

https://www.facebook.com/psiesucharki/photos/a.808522252533944.1073741828.808519212534248/1116236935095806/?type=3&theater

The following two tabs change content below.
Avatar

Joanna Łukasiewicz

.